Święto Policji - podsumowanie centralnych uroczystości

Data publikacji: 28.07.2014

24 lipca to data szczególna dla funkcjonariuszy – to czas awansów, nominacji, odznaczeń zarówno samych policjantów, jak i pracowników Policji. W 95. rocznicę powołania polskiej Policji oficjalnym obchodom, które odbyły się w Warszawie, towarzyszyło wiele uroczystości.

Skrót wydarzeń

 

24 lipca (czwartek) w Sejmie RP odbyło się sympozjum „95 lat polskiej Policji”, któremu towarzyszyła wystawa fotograficzna na temat Policji Państwowej II RP.

Tego samego dnia Komendant Główny Policji gen. insp. Marek Działoszyński wręczył odznaczenia i akty nominacyjne na wyższe stopnie policyjne funkcjonariuszom i pracownikom Policji z Komendy Głównej Policji i Komendy Stołecznej Policji.

25 lipca (piątek) odbyła się uroczystość poświęcona obchodom X-lecia Stowarzyszenia Generałów Policji RP. Po tych uroczystościach Komendant Główny Policji spotkał się z laureatami i organizatorami konkursu "Policjant, który mi pomógł". Następnie przed tablicą pamięci w Komendzie Głównej Policji kierownictwo Policji i zaproszeni goście oddali hołd poległym funkcjonariuszom, a przed obeliskiem "Poległym Policjantom – Rzeczpospolita Polska" uczestnicy uroczystości złożyli wieńce. W tym dniu otwarta została również nowa siedziba Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach. Piątkowe obchody 95-lecia powołania Policji zakończyły się mszą świętą w intencji poległych policjantów.

26 lipca  (sobota) w Auditorium Maximum Uniwersytetu Warszawskiego zostały wręczone nominacje i odznaczenia (służbowe i państwowe) oraz odbył się koncert muzyki klasycznej. Następnie centralne uroczystości Święta Policji przeniosły się na Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Po odśpiewaniu hymnu państwowego i podniesieniu flagi państwowej na maszt, nastąpiła uroczysta zmiana posterunku honorowego przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

27 lipca (niedziela) została odprawiona msza święta w intencji Policji. Następnie  na błoniach stadionu Agrykola odbył się piknik rodzinny, podczas którego odbył się mecz finałowy o I miejsce w Międzynarodowym Turnieju "Bez granic".

Centralnym obchodom Święta Policji towarzyszyły wystawy nawiązujące do tradycji i historii powstania Policji.

       

Zobacz także: Wystawy z okazji Święta Policji

 

Pliki do pobrania