Centralne obchody Święta Policji

Data publikacji: 27.07.2015

W ocenie Policji trzeba stosować kryteria szczególne - sprawiedliwe i wielowymiarowe. Tego niestety zbyt często w publicznych osądach brakuje - mówiła podczas uroczystości z okazji 96. rocznicy powołania Policji minister spraw wewnętrznych Teresa Piotrowska.

Uroczystości odbyły się w sobotę w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego. Funkcjonariuszom wręczono akty mianowania na wyższe stopnie; wiele osób zostało udekorowanych odznaczeniami państwowymi i resortowymi.

 

- Nieustanna wojna, choć to czas pokoju. Nieustanna walka, choć to czas stabilnego rozwoju, nowych szans dla społeczeństwa. Nieustanna batalia, choć ulice na co dzień są spokojne, a wśród Polaków dominuje poczucie bezpieczeństwa. Zawsze w pierwszej linii, często z narażeniem życia i zdrowia, zawsze w imieniu obywateli i państwa. Taka jest służba w Policji - mówiła do policjantek i policjantów Piotrowska. Podkreślała, że to służba, która musi cechować się "profesjonalizmem, odpowiedzialnością, poczuciem misji i odwagą, a kiedy trzeba - najwyższym poświęceniem".

- Stoicie po stronie prawa, bezpieczeństwa i dobra, dlatego musicie się konfrontować z bezprawiem, niebezpieczeństwem i złem. Co to dla was oznacza? Działanie w ogromnym napięciu, w skrajnie trudnych sytuacjach. Kto tego nie doświadczył, nie może w pełni zrozumieć, co znaczy być policjantem. Dlatego w ocenach tej służby zawsze trzeba stosować kryteria, szczególne, adekwatne, sprawiedliwe i wielowymiarowe. Tego, niestety, zbyt często w publicznych osądach brakuje - dodała minister. Funkcjonariuszom dziękował Komendant Główny Policji Krzysztof Gajewski.

- Dziękuję wam za codzienny trud, codzienną służbę, za to, w jaki sposób służycie naszemu społeczeństwu i budujecie wizerunek naszej formacji - podkreślił.

Podczas uroczystości Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski otrzymał b. Komendant Główny Policji w latach 2013-2015 gen. insp. Marek Działoszyński, wyróżniony za wybitne zasługi dla utrzymania porządku i bezpieczeństwa publicznego oraz osiągnięcia w służbie państwu i społeczeństwu oraz mł. insp. Bogdan Ogrodzki, komendant I komisariatu Policji w Bielsku-Białej za wybitne zasługi na rzecz honorowego krwiodawstwa. Jak poinformowano w laudacji, do tej pory oddał honorowo 38 litrów krwi.

Krzyż Zasługi za Dzielność otrzymał sierż. szt. Artur Gudaniec, który wyratował z pożaru mężczyznę - z narażeniem własnego życia, a Złoty Krzyż Zasługi insp. Antoni Stramek - komendant komisariatu miejskiego w Toruniu, zaangażowany w akcję honorowego dawstwa szpiku kostnego.

Medale za zasługi dla Policji otrzymały także osoby, które z nią na co dzień współpracują, m.in. Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak, działacz sportowy Andrzej Strejlau, prokurator apelacyjny w Warszawie Dariusz Korneluk czy zastępca GIODO Andrzej Lewiński.

Bądźcie dumni z munduru

Bądźcie dumni z policyjnego munduru - mówiła Premier RP Ewa Kopacz podczas sobotniej uroczystości z okazji 96. rocznicy powołania Policji. Podziękowała za służbę i zapowiedziała podwyżki od stycznia 2016 r.

- Dziś w badaniach blisko 90 proc. deklaruje, że czuje się bezpiecznie w miejscu swego zamieszkania. To najlepszy wynik w historii, który jest waszą zasługą. Na takie oceny pracujecie każdego dnia - mówiła Kopacz do zgromadzonych na Placu Piłsudskiego w Warszawie z okazji policyjnego święta.

Jak podkreśliła, ciężka służba policjantów powinna być odpowiednio wynagradzana. - Dlatego - jak wiecie - od stycznia 2016 r. podwyżkami zostaną objęci funkcjonariusze i pracownicy cywilni służb mundurowych - powiedziała.

Ewa Kopacz mówiła, że bezpieczeństwo jest dziś jedną z najważniejszych wartości i filarem demokratycznego państwa. - To wy - funkcjonariusze Policji - jesteście jego gwarantem. Wszystkim, którzy przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, w święta i w wakacje pełnią swą służbę, z całego serca dziękuję. Życzę satysfakcji z pełnionej misji i bezpiecznej służby - zwróciła się do nich.

Premier wspomniała st. asp. Marka Dziakowicza z Wałbrzycha - policjanta, który w czasie urlopu nad morzem uratował tonącego nastolatka, ale sam poniósł śmierć.

- Jak wspominają jego koledzy, życie ludzkie przedkładał ponad wszystko, był policjantem z powołania i pełniąc służbę wielokrotnie ratował inne osoby. (...) Odwaga i poświęcenie - te dwa słowa w takich chwilach nabierają szczególnego wymiaru. (...) Choć nie pełnił tego dnia służby pokazał, że policjantem się jest, a nie bywa - podkreśliła szefowa rządu, składając w imieniu państwa polskiego hołd rodzinie bohatera, który „do końca pozostał wierny rocie policyjnego ślubowania".

- Wiem, że wśród was jest wielu bohaterów, nawet jeśli pozostajecie czasem anonimowi, wielu z was niesie pomoc o każdej porze dnia i nocy - mówiła premier do funkcjonariuszy, szczególnie zwracając się do laureatów policyjnego konkursu "Policjant, który mi pomógł", wyróżnionych przez obywateli. Kopacz przytaczała niektóre historie funkcjonariuszy. "Tak właśnie powinna wyglądać służba drugiemu człowiekowi. Jestem zaszczycona, że mogę wam osobiście pogratulować - dodała.

Misja służenia innym

Również Komendant Główny Policji gen. insp. Krzysztof Gajewski mówił, że bycie policjantem to nie tylko zawód, ale przede wszystkim misja służenia innym. - Poczucie bezpieczeństwa jest jedną z najważniejszych wartości w życiu każdego człowieka. Realizowanie tych potrzeb i służba ludziom jest naszą misją - podkreślił Gajewski.

Komendant zaznaczył, że działania Policji są wysoko oceniane przez społeczeństwo. Dodał, że wysoki poziom poczucia bezpieczeństwa wśród obywateli ma ścisły związek ze spadkiem przestępczości. - Tych wyników nie byłoby bez codziennej pracy funkcjonariuszy i pracowników cywilnych Policji - ocenił.

Zaszczyt i obowiązek

Podczas uroczystości na Placu Piłsudskiego 150 absolwentów Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie promowano na pierwszy stopień oficerski - podkomisarza. Ślubowanie złożyło też 170 młodych policjantów ze stołecznego oddziału prewencji, którym towarzyszyli bliscy.

Gen. insp. Krzysztof Gajewski zwrócił się do młodych policjantów, którzy złożyli ślubowanie i rotę przysięgi policyjnej. - Pamiętajcie, że policyjny mundur to nie tylko zaszczyt, ale przede wszystkim obowiązek. Życzę Wam, żebyście zostali dobrymi policjantami - podkreślił komendant.

Specjalnymi gośćmi obchodów byli policjanci z 42 krajów. Uroczystości zakończyło złożenie wieńców na Grobie Nieznanego Żołnierza oraz defilada pododdziałów policyjnych.

Życzenia policjantom złożyła kandydatka na premiera Beata Szydło w krótkim spocie. - Chcę podziękować za to, co dla nas robicie. Dziękuję, że każdego dnia jesteście z nami, że dzięki waszej służbie możemy czuć się bezpieczni. Codziennie słyszymy o poświęceniu, które niesiecie dla innych. Każdego dnia słyszymy, że ktoś z was stracił życie lub zdrowie, ratując drugiego człowieka - mówiła Szydło.

Czytaj także:

Źródło: PAP

fot. Andrzej Mitura