Międzynarodowa konferencja naukowa "90 lat kobiet w Policji"

Data publikacji: 23.07.2015

90 lat temu kobiety stanęły na straży prawa w Polsce; czujemy się bezpieczniej wiedząc, że w służbach mundurowych są funkcjonariuszki - mówiła w czwartek premier Ewa Kopacz podczas zorganizowanej w Sejmie konferencji "90 lat kobiet w Policji".

Premier mówiła, że dzisiaj widok kobiety w mundurze nikogo nie dziwi. "Tak jak nie dziwi, że premierem polskiego rządu może być kobieta, marszałkiem Sejmu może być kobieta. Żyjemy w XXI wieku i doceniamy tę postawę polskich kobiet zawsze bardzo zdecydowanych, zdeterminowanych, z charakterem, które potrafiły sprawdzać się na różnych polach" - powiedziała Kopacz.

Przekonywała, że Polki i Polacy czują się bezpieczniej dzięki temu, że w służbach mundurowych są funkcjonariuszki. "W swojej służbie, nieprzypadkowo w służbie policyjnej, mundurowej wiecie, co znaczy służyć obywatelom" - powiedziała Kopacz. "Zanim pomyślicie o sobie, swoich najbliższych, a będziecie w akcji, będziecie myślały o tych, którym trzeba pomóc" - dodała.

Premier pogratulowała nominacji generalskiej Irenie Doroszkiewicz - pierwszej w historii polskiej Policji kobiety - generała. Prezydent Bronisław Komorowski wręczył w czwartek nominacje generalskie sześciorgu oficerom Policji.

Trudne początki

Marszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska przypomniała, że w 1925 r., już pięć lat po ukształtowaniu się polskiej Policji pojawiły się w niej kobiety. Pierwsze absolwentki kursu policyjnego zasiliły szeregi urzędu śledczego Warszawy i Policję kryminalną w Łodzi - przypomniała marszałek Sejmu.

"Na pierwszy kurs zgłosiło się zaledwie 30 kandydatek, ale musiały sprostać bardzo restrykcyjnym wymaganiom. Policjantką mogła zostać wyłącznie panna albo bezdzietna wdowa. Musiała być w wieku od 25 do 45 lat. Musiała się również zobowiązać, że przez 10 lat nie wyjdzie za mąż" - mówiła Kidawa-Błońska.

"Jestem z dumna z Waszej służby"

O dumie z policjantek i policjantów mówiła minister spraw wewnętrznych Teresa Piotrowska. Według niej pierwsza nominacja generalska w Policji dla kobiety to otwarcie nowej karty w historii tej formacji. Minister podkreślała rolę kobiet w Policji - kompetencje, aktywność, podnoszenie standardów i budowanie dobrych relacji w Policji.

„90 lat służby obywatelowi i państwu, zawsze przeciwko łamaniu prawa, zawsze przeciwko bezwzględnym przestępcom, zagrożeniom i nadużyciom, zawsze w imię przestrzegania prawa, podnoszenia bezpieczeństwa i dbałości o porządek publiczny – taka jest służba w Policji, taka jest służba kobiet w Policji” – powiedziała minister Teresa Piotrowska.

Szefowa MSW podkreśliła, że „służba w Policji wymaga nie tylko najwyższego profesjonalizmu, ale również odpowiedzialności, poczucia misji, odwagi – a kiedy to konieczne – także ofiarności”. Swój wielki udział w takim funkcjonowaniu Policji i jego odbiorze społecznym mają funkcjonariuszki.

"Policja dobrze służy Polsce. Rzeczpospolita może liczyć na swoje policjantki i policjantów" - powiedziała Piotrowska.

Wiele do zrobienia

Pełnomocniczka rządu Małgorzata Fuszara, choć gratulowała gen. Doroszkiewicz, mówiła, że do równego statusu w Policji jeszcze brakuje, bo prezydent wręczył nominacje generalskie jednej kobiecie i pięciu mężczyznom.

Podkreślała, że w równości nie chodzi o to, by przedstawiciele płci, która do tej pory nie była reprezentowana, dostosowywali się do nowego środowiska, tylko by się ono zmieniało. "Szereg spraw musi się zmienić, gdy świat zaczyna być oglądany, oceniany i kształtowany z perspektywy kobiet i mężczyzn" - podkreśliła.

Apelowała do przedstawicieli Policji, by się nawzajem słuchali i uczyli od siebie. Zwracała uwagę, że kobiety w Policji to nie tylko - o czym się często mówi - łagodzenie obyczajów. Wyjaśniała, że chodzi o głębsze sprawy, o priorytety, na które być może do tej pory w Policji nie zwracano uwagi.

Według Fuszary policjantki są szczególnie ważne w sprawach dot. przemocy, gdy ofiarą jest kobieta. Podkreślała, że z wielu wywiadów z ofiarami przestępstw wynika, że czują się bardziej bezpieczne, gdy w grupie interwencyjnej jest policjantka.

Organizatorem konferencji był Gabinet Komendanta Głównego Policji.

***

Konferencji towarzyszyła ekspozycja zdjęć uzupełniona najstarszymi pamiątkami ze zbiorów historycznych Komendy Głównej Policji dotyczącymi służby funkcjonariuszek Policji Państwowej.

Plansze ze zdjęciami zostały podzielone tematycznie. Obrazują zarówno Policję kobiecą w okresie międzywojennym, jak i codzienną służbę w Milicji Obywatelskiej oraz współczesnej Policji. Nie zapomniano również o przybliżeniu sylwetki Stanisławy Filipiny Paleolog, która od 1935 roku kierowała referatem Policji kobiecej w Centrali Służby Śledczej Komendy Głównej Policji Państwowej.

Główne obchody Święta Policji odbędą się w sobotę (25 lipca). W Sali Wielkiej Zamku Królewskiego wręczone zostaną nominacje i odznaczenia. Następnie pododdziały Policji przemaszerują z Placu Zamkowego na Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego. Uroczystość rozpocznie się od odegrania hymnu, podniesienia flagi państwowej na maszt oraz zmian posterunku honorowego przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Głos zabierze Komendant Główny Policji.

Czytaj także: Kobiety w Policji bez taryfy ulgowej

Źródło: PAP
fot. Marek Krupa