Policyjna sztafeta morska kobiet

Data publikacji: 08.07.2015

Już 13 lipca policyjne pływaczki pokonają w systemie sztafetowym około 400 km wzdłuż polskiego wybrzeża morskiego. W ten wyjątkowy sposób chcą uczcić 90. rocznicę kobiet w Policji.

12 zawodniczek przez 8 dni będzie płynąć dzień i noc bez przerwy ze Świnoujścia, aż do Krynicy Morskiej. Zakończenie sztafety przewidziano na 21/22 lipca w Krynicy Morskiej. Celem przedsięwzięcia jest zebranie pieniędzy na działalność statutową Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach. Organizatorem sztafety jest Międzynarodowe Stowarzyszenie Policji IPA oraz Gabinet Komendanta Głównego Policji.

Obecnie zawodniczki są w trakcie zgrupowania  kondycyjnego, które rozpoczęło się 3 lipca w Mielnie. Niezależnie od panujących warunków atmosferycznych policjantki odbywają pierwsze treningi dzienne i nocne w Bałtyku. Zdarza się, że zmagają się z wysoką falą. Mimo trudności, treningi odbywają się planowo i systematycznie. Podczas jednego z treningów dwie pływaczki, kwalifikowane ratowniczki WOPR, udzieliły pomocy mężczyźnie, który nie był w stanie poradzić sobie z trudnymi warunkami panującymi na morzu. Duża fala i silny prąd uniemożliwiały mężczyźnie wydostanie się na brzeg. Czujność pływaczek nie zawiodła.

Obóz potrwa do 10 lipca, następnie uczestniczki  wystartują  w Mistrzostwach Polski Policji w Pływaniu Długodystansowym na jeziorze Kiekrz. Stamtąd bezpośrednio udadzą się na ORP "Lech" z 3. Flotylli Okrętów w Gdyni. Bezpieczeństwo pływaczkom sztafety na morzu zapewnią funkcjonariusze Biura Operacji Antyterrorystycznych KGP.

Nigdy wcześniej w historii polskiego sportu pływackiego nie było takiego przedsięwzięcia z udziałem kobiet. Uczestniczki sztafety morskiej są doświadczonymi pływaczkami, niektóre z nich mogą pochwalić się wybitnymi osiągnięciami. Trzy pływaczki brały udział w sztafecie policyjnej z okazji 95. rocznicy powołania Policji Państwowej w 2014 r. Wtedy sztafeta damsko-męska zakończyła się sukcesem. Dzięki sprzyjającej pogodzie trasę udało się pokonać w 5 dni.

Czytaj także: