Superpolicjantki – tak można powiedzieć o zawodniczkach, które przygotowują się do policyjnej sztafety morskiej kobiet. Panie chcą pokonać około 400 km wzdłuż polskiego wybrzeża morskiego w systemie sztafetowym w 8 dni. Zawodniczki same po godzinach służby przygotowywały się do tej imprezy. We własnym zakresie korzystały z basenu i same przeprowadzały swoje treningi.

Część zawodniczek nigdy nie trenowała w morzu, a są to bardzo trudne warunki. Fale,  prądy morskie, zimna woda i wiatr powodują, że pływanie na takim akwenie jest zupełnie inną sztuką niż pływanie w basenie. Zawodniczki pochodzą z komend z całego kraju. W większości to funkcjonariuszki, ale w sztafecie wystartuje także  pracownik cywilny z Komendy Głównej Policji oraz dwie panie z Marynarki Wojennej. Część policjantek zawodowo ma do czynienia z wodą –  pracuje w referatach wodnych. Pozostałe służą w różnych wydziałach, w różnych pionach Policji. Najstarsza uczestniczka ma 43 lata, najmłodsza 24. Wszystkie uwielbiają pływać i mają na swoim koncie tytuły mistrzowskie nie tylko w policyjnych zawodach. Część z nich dodatkowo uprawia wyczynowo inne sporty.

Sierż. Monika Murawska z Poznania z komisariatu wodnego, która w ubiegłym roku zajęła drugie miejsce w Mistrzostwach Policji w Pływaniu Długodystansowym w Kielcach, biega wyczynowo i bierze udział w maratonach. Jest instruktorką pływania, ratowniczką WOPR, płetwonurkiem i żeglarką. O sztafecie dowiedziała się w ubiegłym roku i od razu żałowała, że jej tam nie było. Postanowiła, że w tym roku musi wziąć w niej udział.

 

St. asp. Ilona Abramczuk z  Wydziału dw. z Przestępczością Narkotykową w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Gdańsku uważa, że każda zawodniczka startująca w takiej sztafecie powinna mieć doświadczenia uprawiania sportu wyczynowego. Ona sama wiele lat trenowała właśnie pływanie i mimo że przez dłuższy czas miała przerwę w regularnych treningach, doświadczenie pomogło jej wrócić do formy. Od czasów szkolnych pływała wyczynowo. Na  koncie ma wiele osiągnięć pływackich. Brała udział w Mistrzostwach Polski MSWiA w Pływaniu, gdzie zajęła 1 miejsce na dystansie 50 m stylem grzbietowym i 1 miejsce na dystansie 100 i 200 m stylem grzbietowym.

 

Ilona przygotowywała się do startu w tej ekstremalnej imprezie z inną uczestniczką - a swoją koleżanką z pracy - nadkom. Magdaleną Januszkiewicz. Obie dziewczyny mają rodziny i związane z tym obowiązki, przez co trudno im było znaleźć czas na dodatkowe zajęcie. Jednak wzajemnie się mobilizowały i dzięki temu trzymały się planu treningów, które rozpoczęły na kilka tygodni przed sztafetą. Magdalena pracuje w Wydziale Kontroli w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Gdańsku. Pływa amatorsko od czasów studiów. Brała udział w Mistrzostwach Polski MSWiA w Pływaniu, gdzie zajęła 1 miejsce na dystansie 100 m stylem klasycznym i 2 miejsce na dystansie 200 m stylem klasycznym. Na obozie panie przygotowują się do pływania na otwartej wodzie – część z nich robi to po raz pierwszy, a także po raz pierwszy pływa w piankowym kombinezonie. Treningi mają za zadanie nie tylko wzmocnienie kondycji, ale przede wszystkim oswojenie ze specyficznymi warunkami pływania na otwartym morzu.

 

Sierż. sztab. Alicja Wolanicka z Referatu Wodnego Wydziału Prewencji  Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie mówi, że to wcale nie jest takie proste. Pianka powinna być dobrze dopasowana, aby chronić przed zimnem, ale za to krępuje ruchy i wysiłek włożony w pływanie jest większy. Alicja nigdy nie pływała wyczynowo, ale szkoliła się w ratownictwie, a później, zdobywając kolejne uprawnienia, zaczęła trenować ratownictwo wodne. Dzięki temu ma kondycję i doświadczenie jak należy postępować w ekstremalnych sytuacjach. Alicja jest zawodową ratowniczką WOPR i płetwonurkiem CMAS. Zdobywała medale na Mistrzostwach Nivea Ratowników WOPR i w Międzynarodowym Pucharze Polski w Ratownictwie Wodnym.

 

Post. Kamila Wojdak z Komendy Powiatowej Policji w Policach służbę w Policji rozpoczęła w listopadzie 2014 r. Obecnie jest w trakcie adaptacji zawodowej w Oddziale Prewencji Policji w Szczecinie. Kamila ma 25 lat, od dziecka wyczynowo trenowała pływanie, wielokrotnie zdobywała medale na młodzieżowych mistrzostwach Polski. Kamila jest magistrem wychowania fizycznego, ratownikiem WOPR i instruktorką pływania.

 

Najmłodszą uczestniczką zgrupowania jest sierż. Agnieszka Burdelak. W Policji służy od lipca 2012 r. Obecnie w Wydziale Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Oławie. Pływanie wyczynowe trenowała od 7 roku życia przez kolejnych 11 lat. Wielokrotna mistrzyni i rekordzistka Polski w pływaniu, reprezentantka kadry narodowej w pływaniu, uczestniczka międzynarodowych zawodów pływackich. Po zakończonej karierze sportowej startuje w zawodach w ratownictwie wodnym nad morzem i triathlonie. Ukończyła dwa maratony biegowe. Startuje także w zawodach pływackich służb mundurowych, zajmując czołowe miejsca. W ubiegłym roku startowała w sztafecie morskiej wzdłuż polskiego wybrzeża.

 

Post. Katarzyna Kowalczyk z komisariatu wodnego z Warszawy do Policji wstąpiła we wrześniu 2013 r. Pływanie wyczynowe trenowała od 8 roku życia przez kolejnych 14 lat. Wielokrotna mistrzyni i rekordzistka Mistrzostw Polski Juniorów i Seniorów. Reprezentantka kadry narodowej w pływaniu. Uczestniczka mitingów międzynarodowych, mistrzostw Europy juniorów oraz Mistrzostw Świata w Montrealu w 2005 r. Po zakończeniu kariery sportowej, dalej rozwija swoją pasję. Startuje w zawodach pływackich służb mundurowych, zajmując czołowe miejsca. W ubiegłym roku startowała w sztafecie morskiej wzdłuż polskiego wybrzeża.

 

Sierż. Magdalena Maziarska służy w Sezonowym Ogniwie Służby Wodnej Policji w Turawie w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Opolu. Amatorsko pływa od czasów studiów (Wydział Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii Politechniki Opolskiej). Jest ratowniczką WOPR. Brała udział w Mistrzostwach Policjantów w Pływaniu Długodystansowym „Wpław przez Kiekrz".

 

Agata Telega  pływa od 4 roku życia, wyczynowo od 9 do 15 roku życia. Ukończyła Szkołę Główną Służby Pożarniczej w Warszawie na Wydziale Inżynierii Bezpieczeństwa Cywilnego. W Policji pracuje od lutego 2010 r., obecnie na stanowisku specjalisty Wydziału Ochrony Pracy Gabinetu Komendanta Głównego Policji. Brała udział m.in. w: Mistrzostwach Polski Służb Mundurowych MSW w Szczytnie (2012), gdzie zdobyła 2 srebrne medale, jeden brązowy na dystansach 50 m stylem grzbietowym, 100 m stylem grzbietowym, 100 m stylem zmiennym; w Mistrzostwach Policjantów w Pływaniu Długodystansowym w ramach 45. Międzynarodowego Maratonu Pływackiego „Wpław przez Kiekrz”(2012), gdzie zajęła 4 miejsce wśród kobiet w kategorii open; w Otwartych Mistrzostwach Służb Mundurowych MSW w Pływaniu w Lublinie (2013), gdzie zdobyła brązowy (50 m stylem grzbietowym) i srebrny medal (100 m stylem grzbietowym) oraz w II Mistrzostwach KSP w pływaniu w Górze Kalwarii (2013), gdzie zdobyła dwa złote medale (50 m stylem klasycznym, 50 m stylem motylkowym) i jeden srebrny (50 m stylem grzbietowym).

 

Wśród uczestniczek jest także nadkom. Małgorzata Bigos z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie, również utytułowana zawodniczka znana w środowisku policyjnych pływaków. W Policji służb od 1999 r. Pływanie trenowała od najmłodszych lat. Po wstąpieniu do Policji startuje w zawodach pływackich i ratowniczych służb mundurowych, zawsze zajmując medalowe pozycje. Trzykrotnie startowała w zawodach pływania długodystansowego, zajmując wszystkie stopnie podium. Przygotowując się do treningów biega, pływa i jeździ na rowerze. W ubiegłym roku startowała w sztafecie morskiej wzdłuż polskiego wybrzeża. Małgorzata podkreśla, że takie inicjatywy ze sportowym duchem walki są bardzo ważne w środowisku policyjnym. Fantastycznie, że wspierają w tym Policję inne służby mundurowe, a przede wszystkim Marynarka Wojenna, gdzie możliwość przeprowadzenia sztafety związana jest z wykorzystaniem okrętu i dużym nakładem pracy służb pozapolicyjnych.

 

Wśród dwunastu uczestniczek dwie z nich, por. Joanna Sowa oraz mjr Karolina Rocławska, służą w Marynarce Wojennej i skorzystały z zaproszenia organizatora. Obie panie są z Dywizjonu Okrętów Wsparcia 3. Flotylli Okrętów w Gdyni.

 

Por. mar. Joanna Sowa jest kilkukrotną medalistką mistrzostw Wojska Polskiego w pływaniu oraz żeglarstwie. Do największych osiągnięć życiowych zalicza 2 miejsce podczas Wojskowych Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro (2011) oraz rekordy Polski w pływaniu w zawodach masters. Jest absolwentką Akademii Marynarki Wojennej na kierunku nawigacja. Amatorsko uprawia wspinaczkę górską oraz biegi długodystansowe. Wolny czas dzieli głównie między zgłębianiem literatury nurkowej, a uczęszczaniem na koncerty w gronie przyjaciół.

 

Mar. Karolina Rocławska jest absolwentką Akademii Marynarki Wojennej na kierunku bezpieczeństwo narodowe (bezpieczeństwo morskie), obecnie sygnalistką na ORP „Lech”. Pływanie trenuje od 7 lat, płetwonurkowanie od 3. Pływa raczej amatorsko, ale reprezentuje Marynarkę Wojenną w zawodach pływackich. Jest także ratowniczką WOPR. Karolina w ubiegłym roku brała udział w sztafecie jako obserwator, w tym roku zdecydowała się być jedną z uczestniczek.

 

Sztafeta rozpoczęła się 13 lipca o godz. 11:00 w Świnoujściu na głównej plaży przy budynku WOPR. Sygnał do startu dał zastępca komendanta głównego Policji nadinsp. Wojciech Olbryś w towarzystwie szefa zachodniopomorskiej Policji insp. Jarosława Sawickiego.

 

Dziewczyny, dacie radę! Trzymamy za Was kciuki!