XV Finał Kynologicznych Mistrzostw Policji

Data publikacji: 28.08.2015

W Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach zakończył się XV Finał Kynologicznych Mistrzostw Policji. Po czterodniowych zmaganiach, poznaliśmy najlepsze drużyny i najlepszych przewodników psów służbowych w kategorii do wyszukiwania zapachów narkotyków oraz w kategorii do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych. W uroczystym zakończeniu XV Finału Kynologicznych Mistrzostw Policji uczestniczył Komendant Główny Policji.

W tym roku I miejsce w klasyfikacji drużynowej zajęła drużyna z KWP w Gdańsku w składzie:

  1. asp. sztab. Witold Glinka – kierownik drużyny,
  2. asp. Tomasz Krakowiak z psem Endur (kategoria do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych),
  3. podkom. Michał Wasilewski z psem Drenaż (kategoria do wyszukiwania zapachów narkotyków).

II miejsce zajęła drużyna z KWP w Olsztynie w składzie:

  1. sierż. sztab. Szymon Brzdąkiewicz – kierownik drużyny,
  2. asp. Czesław Ćwik z psem Etaż (kategoria do wyszukiwania zapachów narkotyków),
  3. mł. asp. Mariusz Krężel z psem Her (kategoria do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych).

III miejsce przypadło drużynie z KWP w Bydgoszczy w składzie:

  1. asp. sztab. Dawid Ludkowski – kierownik drużyny,
  2. mł. asp. Krzysztof Kotnis z psem Egzor (kategoria do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych),
  3. mł. asp. Maciej Chrzanowski z psem Ikra (kategoria do wyszukiwania zapachów narkotyków).

 

W klasyfikacji indywidualnej I miejsce zdobył mł. asp. Krzysztof Kotnis z psem Egzor (KWP w Bydgoszczy), II miejsce asp. Czesław Ćwik z psem Etaż (KWP w Olsztynie), a III miejsce asp. sztab. Tomasz Studenny z psem Barka (KWP w Opolu).

Najlepsi zawodnicy XV Finału Kynologicznych Mistrzostw Policji otrzymali nagrody pieniężne ufundowane przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Komendanta Głównego Policji, adekwatnie do miejsca na podium – złotą, srebrną i brązową odznakę zwycięzcy konkursu wiedzy i sprawności zawodowej, a także okolicznościowe statuetki i dyplomy.

Ponadto funkcjonariusze: mł. asp. Krzysztof Kotnis, który zdobył wyróżnienie dla najlepszego przewodnika psa służbowego do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych i asp. Czesław Ćwik – wyróżnienie dla najlepszego przewodnika psa służbowego do wyszukiwania zapachu narkotyków, otrzymali plecaki taktyczne z wyposażeniem dla przewodnika psa służbowego.

W czasie uroczystości Komendant Główny Policji gen. insp. Krzysztof Gajewski pogratulował zarówno zwycięzcom, jak też wszystkim uczestnikom Kynologicznych Mistrzostw Policji wysokiego poziomu wiedzy i umiejętności zawodowych. Podkreślił, że tego rodzaju przedsięwzięcie jest doskonałą formą doskonalenia i wymiany doświadczeń zawodowych. Podziękował też kadrze Zakładu Kynologii Policyjnej w Sułkowicach za profesjonalne przygotowanie mistrzostw.

Komendant Centrum Szkolenia Policji insp. dr Roman Stawicki w swoim wystąpieniu przypomniał m.in., że wieloletnia tradycja organizacji tego przedsięwzięcia związana jest z Centrum Szkolenia Policji, które jako jedyna szkoła policyjna kształci przewodników i tresuje psy służbowe. Odniósł się również do specyfiki pracy z psem, wymagającej od przewodnika szczególnych cech osobowości, takich jak: wrażliwość, odpowiedzialność i opiekuńczość, a także cierpliwość i konsekwencja w działaniu. Słowa podziękowania i uznania skierował do kadry Zakładu Kynologii Policyjnej, która po raz kolejny podjęła wyzwanie i sprawnie zrealizowała tak duże przedsięwzięcie, jakim był XV Finał Kynologicznych Mistrzostw Policji. Wszystkim uczestnikom mistrzostw pogratulował wiedzy i profesjonalizmu, życzył też aby ich wiedza i umiejętności sprawdziły się przede wszystkim w codziennej policyjnej służbie.

 

***

Przydatność psów w służbie potwierdziła się niejednokrotnie. Wykorzystywane są zarówno w służbie prewencyjnej, jak i do działań specjalnych, związanych m.in. z wyszukiwaniem zapachów narkotyków i materiałów wybuchowych.

Aktualnie Policja dysponuje 153 psami do wyszukiwania zapachów narkotyków i 100 do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych. Zdecydowana większość przewodników łączy pracę zawodową z pasją, co w sposób oczywisty przekłada się na efekty i wyniki w służbie. Potwierdzeniem sprawności tego niezwykłego zespołu – przewodnika i psa, jest również udział w mistrzostwach.

 

Czytaj także: Centralny dobór psów do służby w Policji