Kobiety w Policji bez taryfy ulgowej

Data publikacji: 23.07.2015

Spośród 98 tys. funkcjonariuszy Policji 15 tys. to kobiety; pracują bez taryfy ulgowej zarówno w służbie prewencyjnej, jak i kryminalnej, Biurze Operacji Antyterrorystycznych i CBŚ - mówi PAP insp. Kornela Oblińska, zastępca dyrektora Gabinetu Komendanta Głównego Policji.

W czwartek komendant wojewódzka opolskiej Policji inspektor Irena Doroszkiewicz została pierwszą w historii polskiej Policji kobietą generałem. Nominację odebrała z rąk prezydenta Bronisława Komorowskiego.

- Na ponad 98 tys. funkcjonariuszy 15 tys. to policjantki. Pełnią one służbę na wszystkich możliwych frontach w Policji, zarówno w służbie prewencyjnej, kryminalnej, Biurze Operacji Antyterrorystycznych, CBŚ; nie jest to kwestia płci, a kompetencji i predyspozycji - mówi inspektor Oblińska.

Jak zaznacza, pierwsza nominacja generalska dla kobiety to szczególna chwila dla całej formacji. Oblińska, która stoi na czele zespołu KGP ds. strategii równych szans w Policji, wyjaśnia, że chodzi zarówno o kwestie związane z płcią, jak i wiekiem, czy niepełnosprawnością. Zespół, jak dodaje, ma na celu "niwelowanie wszelkich nieprawidłowości".

"Tak jak jeszcze do niedawna było pewne zdziwienie, że dwie panie są w radiowozie, dwie panie przeprowadzają interwencję, teraz jest coraz mniej tego zdziwienia. To jest oczywiste, że te panie idą do służby i wykonują po prostu swoje obowiązki. Nie ma tutaj taryfy ulgowej" - mówi Oblińska.

W 2015 r. przypada 90 rocznica utworzenia formacji kobiecej w strukturze Policji Państwowej - Referatu Policji Kobiecej w Centrali Służby Śledczej Komendy Głównej Policji Państwowej. Obecnie w Policji służy prawie 15 tysięcy policjantek, co stanowi 15,25 proc. ogólnej liczby funkcjonariuszy.

Czytaj także: 90 lat temu kobiety stanęły na straży prawa w Polsce

 

 

 

Źródło: PAP