Rotacja polskich policjantów w Kosowie

Data publikacji: 04.02.2015

5 lutego br. w rejon działania misji EULEX w Kosowie wyruszy XXIV zmiana polskich policjantów.

Dzień przed wylotem z policjantami spotkali się m.in. dyrektor Gabinetu Komendanta Głównego Policji insp. Robert Żółkiewski oraz zastępca dyrektora Biura Międzynarodowej Współpracy Policji KGP nadkom. Irmina Gołębiewska.

Mówili nie tylko o zadaniach, jakie będą realizować w Kosowie delegowani policjanci, ale również o tym, że przez profesjonalizm, jakim się wykażą, postawę i bezstronność, spostrzegana będzie polska Policji na arenie międzynarodowej.

Obowiązki dowódcy JSPP pełnić będzie nadkom. Krzysztof Janiszewski.  

Czytaj także:

 

***

EULEX jest policyjną misją Unii Europejskiej na terenie Kosowa. W misji uczestniczą funkcjonariusze z państw członkowskich Unii Europejskiej oraz państw trzecich (USA, Rosji, Kanady, Turcji). Celem służb policyjnych i ekspertów prawnych jest wspieranie i umacnianie władz i administracji Kosowa, rozwój niezależnego i wieloetnicznego systemu sądowniczego, policji i służb celnych, wolnych od nacisków politycznych i działających zgodnie z międzynarodowymi standardami.

Polscy funkcjonariusze z Jednostki Specjalnej Policji w Kosowie biorą udział w misji na mocy uchwały z dnia 2 grudnia 2008 r. Zakończenie misji zaplanowano na czerwiec 2016 roku.

fot. Marek Krupa