Szef Policji: będzie pełnomocnik ds. pozyskiwania i wykorzystywania billingów

Data publikacji: 30.07.2014

Komendant Główny Policji gen. insp. Marek Działoszyński zapowiedział, że w Policji powstanie instytucja niezależnego pełnomocnika, który będzie nadzorował pozyskiwanie i wykorzystywanie danych retencyjnych, czyli tzw. billingów.

"Doprecyzujemy kwestie związane ze stosowaniem kontroli operacyjnej, a także stworzymy instytucję niezależnego pełnomocnika, który będzie mógł nadzorować pozyskiwanie i wykorzystywanie przez funkcjonariuszy danych retencyjnych, czyli tzw. billingów" - powiedział gen. insp. Marek Działoszyński pytany przez PAP o orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. kontroli operacyjnej.

Podkreślił, że TK nie zakwestionował całkowicie tych przepisów. Dodał, że wyrok TK jest "bardzo wyważony". "Jest on w jakimś sensie zbieżny z postulatami, które wygłaszałem w Trybunale Konstytucyjnym prosząc o wyważone i rozsądne podejście" - powiedział komendant. "Z punktu widzenia Policji, która musi pracować efektywnie, to orzeczenie nie powoduje sytuacji, w której nasza efektywność by spadła" – dodał. Zaznaczył też, że obecne prawo będzie obowiązywało przez najbliższe 18 miesięcy. Minister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz zapewnił, że w ciągu 18 miesięcy zakwestionowane przez Trybunał Konstytucyjny przepisy dotyczące kontroli operacyjnej zostaną doprecyzowane.

Czytaj więcej o wyroku Trybunału.