Posłowie o wyłączeniu CBŚ

Data publikacji: 25.06.2014

Zdaniem większości klubów parlamentarnych wyłączenie CBŚ ze struktur Komendy Głównej Policji jest konieczne, gdyż umożliwi skuteczniejszą walkę z przestępczością zorganizowaną. Wątpliwości PiS budzi jednak to, że nowa jednostka nie będzie sama dysponowała swoim budżetem.

Posłowie wysłuchali we wtorek sprawozdania sejmowej Komisji Spraw Wewnętrznych, która pracowała nad dwoma projektami dotyczącymi wyłączenia CBŚ ze struktur KGP. Ostatecznie jej członkowie zdecydowali o połączeniu projektów rządowego i autorstwa PIS. Oba decentralizują CBŚ i zmieniają jego nazwę na Centralne Biuro Śledcze Policji. PiS chce jednak, by CBŚP miało samodzielność finansową. Podczas prac nad projektem stwierdzono jednak, że regulować to może rozporządzenie. Według strony rządowej takie rozwiązanie wiązałoby się z koniecznością wyposażania szefa CBŚP w cały "aparat urzędniczy związany z wydatkowaniem pieniędzy".

Przedstawiciele PO, SLD, SP i PiS podkreślali, że wyłączenie CBŚ ze struktur KGP jest konieczne m.in. ze względu na pojawiające się nowe zagrożenia i wyzwania związane z przestępczością zorganizowaną. "Takie rozwiązanie pozwoli w realny sposób zwiększyć stan bezpieczeństwa w naszym kraju. Biorąc pod uwagę dynamicznie rozwijającą się przestępczość, jest to rozwiązanie konieczne" - powiedział Roman Kaczor (PO).

Z kolei Artur Ostrowski z SLD podkreślał, że takie rozwiązanie wynika m.in. z 14 lat doświadczeń z funkcjonowania CBŚ. "Konieczność powołania odrębnej jednostki wynikała z doświadczeń i nowych wyzwań stojących przed Policją w związku ze zwalczaniem przestępczości zorganizowanej. Teraz będzie to wyspecjalizowana jednostka Policji. Nowe rozwiązania mają usprawnić prace CBŚ i wzmocnić pozycję jego szefa" - powiedział.

Także Jacek Sasin (PiS) jest zdania, że wydzielenie CBŚ jest celowe i służy zwalczaniu przestępczości zorganizowanej. Dodał jednak, że entuzjazm PiS studzi fakt, iż nie uwzględniono jego propozycji, by CBŚP było samodzielne finansowo. "Intencją projektu poselskiego (PiS) było to, by CBŚP miało poza wszystkimi innym atrybutami również atrybut bycia dysponentem swojego budżetu, podobnie jak w przypadku komend wojewódzkim. Mamy obawy, że będzie to (bez samodzielności finansowej - PAP) wydzielenie niepełne, na papierze i niewiele się zmieni" - zaznaczył. Nie zadeklarował też, czy PiS zagłosuje za połączonym projektem.

Za głosować będzie natomiast PSL, choć jego przedstawiciel Mirosław Pawlak wymieniał we wtorek szereg wątpliwości związanych z takim rozwiązaniem. Podkreślał m.in., że nie jest pewien, czy wystarczającym powodem do reorganizacji Policji są nowe wyzwania i nowe zadania.

Czytaj także:

Sejm rozpocznie prace nad wydzieleniem CBŚ ze struktur KGP

Sejm za skierowaniem projektów zmian w CBŚ do dalszych prac w komisji

Źródło: PAP