Sejm za skierowaniem projektów zmian w CBŚ do dalszych prac w komisji
Na dzisiejszym posiedzeniu Sejmu posłowie opowiedzieli się za skierowaniem do dalszych prac dwóch projektów dotyczących zmian w Centralnym Biurze Śledczym. Chodzi o projekt rządowy i autorstwa PiS. Podczas ubiegłotygodniowego posiedzenia Sejmu za odrzuceniem obu projektów opowiedziała się Solidarna Polska.
Oba projekty przewidują wyłączenie CBŚ ze struktur KGP. Zmianie ma ulec również nazwa - na Centralne Biuro Śledcze Policji. Główna różnica w omawianych projektach dotyczy finansowania CBŚP. PiS chce, aby miało ono odrębny budżet. Z kolei według rządu źródło finansowania powinno pozostać w KGP.
Obydwa projekty podczas ubiegłotygodniowego posiedzenia Sejmu skrytykował klub SP i wnioskował o ich odrzucenia w pierwszym czytaniu. Ludwik Dorn (SP) ocenił wówczas, że proponowane rozwiązania wprowadzające nowe usytuowanie CBŚ są szkodliwe, ponieważ stwarzają ryzyko konfliktu wewnątrz Policji. "Przestępczość jest pewną całością, Policja także. W Policji dojdzie do konfliktów. Komendant Główny straci możliwość panowania nad tymi konfliktami. Szefowie przestępczości mogą się z tego cieszyć i szykować szampana" - mówił Dorn.
Rządowy projekt noweli zakłada, że CBŚ zostanie przekształcone w jednostkę Policji podobną do komend wojewódzkich, a szef Biura otrzyma podobne uprawnienia w stosunku do swych podwładnych jak komendanci wojewódzcy.
Projekt autorstwa PiS także zakłada wyodrębnienie CBŚ ze struktur KGP. Zdaniem autorów ma to wpłynąć na poprawę funkcjonowania tej jednostki, odpowiedzialnej za zwalczanie przestępczości zorganizowanej. Według projektu PiS CBŚP będzie miało uprawnienia do działania na terenie całego kraju, a w określonych przypadkach także za granicą.
Źródło: PAP
Czytaj także:
Sejm rozpocznie prace nad wydzieleniem CBŚ ze struktur KGP
Sejm będzie pracował nad zmianami w CBŚ