Będzie zmiana przepisów o izbach wytrzeźwień
Helsińska Fundacja Praw Człowieka apeluje o szybką zmianę przepisów o izbach wytrzeźwień. Wkrótce zniknie bowiem podstawa prawna do pobierania opłat za pobyt w tych izbach. Senacka komisja zapowiada, że pierwsze czytanie projektu odbędzie się na początku listopada.
"Brak podstawy prawnej obliczenia wysokości opłaty będzie skutkować niemożliwością jej pobrania od osób przyjętych do izby wytrzeźwień, przez co placówki te pozbawione zostaną ważnego źródła finansowania swojej działalności" - napisała Helsińska Fundacja Praw Człowieka w piśmie skierowanym do senatora Piotra Zientarskiego (PO), kierującego pracami komisji ustawodawczej.
Na początku kwietnia Trybunał Konstytucyjny uznał, że dotychczasowe zasady ustalania wysokości opłat za pobyt w izbach wytrzeźwień za niezgodne z konstytucją. Wskazał on, że przepis ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi nie zawiera wymaganych przez konstytucję wytycznych co do treści aktu wykonawczego. Zdaniem TK brak tych wytycznych stanowi o sprzeczności zarówno przepisu ustawy, jak i wydanego na jej podstawie rozporządzenia ministra zdrowia z 2004 r. w sprawie trybu doprowadzania, przyjmowania i zwalniania osób w stanie nietrzeźwości oraz organizacji izb wytrzeźwień. TK odroczył utratę mocy obowiązywania tych przepisów o dziewięć miesięcy. Zakwestionowane rozporządzenie ustala maksymalną wysokość opłaty za pobyt w izbie wytrzeźwień na 250 zł. Przepisy zaskarżył do TK Rzecznik Praw Obywatelskich.
Senator Zientarski powiedział PAP, że odpowiedni projekt został już przygotowany. "Komisja na początku października zdecydowała o nadaniu biegu legislacyjnego temu projektowi, wystąpiliśmy o konsultacje do różnych instytucji" - zaznaczył. Dodał, że pierwsze czytanie projektu powinno się odbyć w komisji 7 listopada, zaś Senat zajmie się nim na posiedzeniu w drugiej połowie listopada.
Według senackiego projektu maksymalna opłata za pobyt w izbie wytrzeźwień ma wynosić 350 zł. "Wartość tej opłaty pochodzi z prognoz ministerstwa zdrowia, prezentowanych w trakcie rozprawy przed Trybunałem Konstytucyjnym" - zaznaczono w uzasadnieniu. Zdaniem Fundacji Helsińskiej przy określeniu maksymalnej wysokości takiej opłaty powinny być jednak uwzględnione faktyczne koszty pobytu w izbie. "Opłata za pobyt w izbie wytrzeźwień nie jest karą nakładaną na nietrzeźwą osobę, a daniną publiczną cechującą się zasadą odpłatności; jako świadczenie odpłatne musi być bezpośrednio powiązana ze wzajemnym świadczeniem organu publicznego" - napisała HFPC.
Źródło: PAP