Prawa człowieka w Policji
Dbanie o przestrzeganie standardów ochrony praw człowieka przez Policję i w Policji stanowi bardzo ważny element działania tej służby.
Sposób, w jaki policjanci postępują wobec ludzi przekłada się bezpośrednio na wizerunek społeczny tej instytucji. Z kolei samo traktowanie funkcjonariuszy i pracowników wewnątrz Policji ma bezpośredni wpływ na kształtowanie klimatu służby czy pracy, a przez to na efektywność wykonywanych zadań.
Zarówno jeden (zewnętrzny) jak i drugi (wewnętrzny) aspekt ochrony praw człowieka w Policji jest bardzo istotny i wymaga systemowego podejścia oraz współpracy różnych podmiotów wewnątrz Policji jak i poza nią.
W jednym jak i drugim zakresie potrzebna jest otwartość Policji na współpracę z licznymi instytucjami i organizacjami rządowymi i pozarządowymi, których działalność może pomóc w utrzymaniu wysokich standardów traktowania człowieka przez człowieka.
Od 2004 r. w Policji funkcjonują pełnomocnicy ds. ochrony praw człowieka, których praca skoncentrowana jest na podejmowaniu proaktywnych działań na rzecz przestrzegania praw i wolności człowieka, zasady równego traktowania i zasad etyki zawodowej. Pełnomocnicy tworzą tzw. sieć policyjnych pełnomocników ds. ochrony praw człowieka, w skład której wchodzą: pełnomocnicy ds. ochrony praw człowieka ustanowieni przy Komendancie Głównym Policji, komendantach wojewódzkich (Stołecznym) Policji, nieetatowi pełnomocnicy ds. ochrony praw człowieka przy Komendancie Centralnego Biura Śledczego Policji, Komendancie Biura Spraw Wewnętrznych Policji, Komendancie Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, Dowódcy Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji „BOA”, Dyrektorze Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji, Komendancie-Rektorze Akademii Policji w Szczytnie i Komendantach Szkół Policji oraz członkowie zespołów ds. ochrony praw człowieka.
Głównym zadaniem Pełnomocników i członków Zespołów jest propagowanie praw człowieka i dbanie o przestrzeganie standardów ich ochrony w jednostkach Policji, a także bieżące monitorowanie działań policjantów pod kątem respektowania w swoich działaniach godności ludzkiej i przestrzegania praw człowieka oraz proponowanie rozwiązań mających na celu utrzymanie wysokich standardów w tym zakresie.
Wszelkie informacje o naruszeniu praw człowieka przez Policję i w Policji stanowią bardzo istotne źródło wiedzy o obszarach i zjawiskach wymagających podjęcia działań w ramach samodoskonalenia Policji jako instytucji przyjaznej społeczeństwu i zatrudnionym w niej funkcjonariuszom i pracownikom.
Niniejszy serwis poświęcony jest szeroko pojętej problematyce humanizacji działań Policji. Zamieszczone w nim informacje dotyczą spraw z obszaru działalności Pełnomocników ds. Ochrony Praw Człowieka i członków Zespołów ds. ochrony praw człowieka, a także tematów istotnych dla policjantów i pracowników Policji, w kontekście ich praw i obowiązków w zakresie poszanowania praw człowieka podczas wypełniania zadań służbowych i w ramach funkcjonowania w organizacji Policji.
Z dniem 15 kwietnia 2016 r. Komendant Główny Policji powołał w Gabinecie Komendanta Głównego Policji 2-osobowy Zespół ds. ochrony praw człowieka, w którym zadania z zakresu ochrony praw człowieka, etyki zawodowej oraz realizacji zasad równego traktowania powierzył Pełnomocnikowi KGP ds. ochrony praw człowieka oraz głównemu specjaliście ds. ochrony praw człowieka.
Funkcję Pełnomocnika Komendanta Głównego Policji ds. Ochrony Praw Człowieka Komendant Główny Policji powierzył podinspektor Annie Maj-Wydra, a głównym specjalistą ds. ochrony praw człowieka jest Marta Krasuska.
Podinspektor Anna Maj-Wydra jest funkcjonariuszem Policji od 2001 roku. Była nauczycielem policyjnym w Szkole Policji w Słupsku, następnie pełniła służbę w Oddziale Prewencji Policji w Krakowie, a w ostatnich latach była członkiem Zespołu do spraw Ochrony Praw Człowieka Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie i Pełnomocnikiem Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie do spraw Ochrony Praw Człowieka. Od czerwca 2025 roku objęła funkcję Pełnomocnika Głównego Policji do spraw Ochrony Praw Człowieka. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. Ukończyła studia magisterskie na kierunku pedagogicznym na Uniwersytecie Śląskim oraz studia podyplomowe na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie oraz Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Ukończyła liczne szkolenia krajowe i międzynarodowe z zakresu ochrony praw człowieka.
Marta Krasuska w Policji pracuje od 2004 r. Jest absolwentką Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku stosunki międzynarodowe oraz studiów podyplomowych na Uczelni Techniczno-Handlowej i Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie oraz Gender Studies w Polskiej Akademii Nauk. Ukończyła liczne kursy krajowe oraz zagraniczne w obszarze protokołu dyplomatycznego oraz ochrony praw człowieka. W Zespole ds. ochrony praw człowieka odpowiedzialna jest za tematykę etyki zawodowej i równego traktowania, prewencję zachowań o znamionach tortur oraz zagadnienia praw osób z niepełnosprawnościami. Pełni funkcję koordynatora ds. dostępności w Komendzie Głównej Policji i Pełnomocnika Komendanta Głównego Policji ds. wdrażania Planu Równości Płci w Policji na lata 2023-2026.