Ocena predyspozycji policjantów-kandydatów, przewidzianych do udziału w misjach/operacjach Unii Europejskiej i Organizacji Narodów Zjednoczonych w latach 2024/2026
Biuro Międzynarodowej Współpracy Policji Komendy Głównej Policji przystępuje do realizacji czynności związanych z oceną predyspozycji ekspertów policyjnych, przewidzianych do udziału w misjach/operacjach ONZ i UE w latach 2024/2026.
Funkcjonariusze zainteresowani służbą poza granicami kraju w charakterze ekspertów, powinni spełniać następujące kryteria:
Warunki formalne:
- udział w jednym ze szkoleń:
- krajowym kursie specjalistycznym dla policjantów-ekspertów pełniących służbę
w kontyngentach policyjnych, tzw. „kurs UN”; - kursie przygotowującym do realizacji zadań służbowych w ramach Jednostki Specjalnej Polskiej Policji oraz udział w rotacji;
- międzynarodowym kursie przygotowującym do udziału w misjach pokojowych (np. EUPST, EUPST II, EUPCST, CEPOL, LET4CAP);
- bardzo dobra znajomość języka angielskiego w mowie i w piśmie (min. poziom B2);
- minimum 5 lat służby w Policji na dzień składania raportu;
- prawo jazdy kat. „B”, posiadanie minimum dwuletniego doświadczenia w prowadzeniu pojazdów mechanicznych (preferowane doświadczenie w prowadzeniu pojazdów z napędem 4x4);
- posiadać wyższe wykształcenie;
- bardzo dobry stan zdrowia (weryfikacja stanu zdrowia zostanie przeprowadzona po zakwalifikowaniu funkcjonariusza na misję Unii Europejskiej lub misję Organizacji Narodów Zjednoczonych, bezpośrednio przed delegowaniem).
Warunki będące dodatkowym atutem kandydata:
- doświadczenie w pełnieniu służby w kontyngentach policyjnych;
- unormowana sytuacja osobista/rodzinna;
- znajomość innych języków obcych;
- pełnienie służby na stanowiskach kierowniczych lub instruktorskich;
- aktualne poświadczenie bezpieczeństwa UE, NATO.
Raporty policjantów, zgłaszających akces przystąpienia do oceny predyspozycji, należy kierować do Komendanta Głównego Policji za pośrednictwem Dyrektora Biura Międzynarodowej Współpracy Policji KGP, z zachowaniem drogi służbowej, poprzez komórki właściwe w sprawach kadrowych. Dokumenty winny wpłynąć do BMWP KGP do dnia 3 grudnia 2024 r., do raportów kandydaci powinni dołączyć CV w formacie Europass.
Do oceny predyspozycji dopuszczeni zostaną funkcjonariusze, którzy spełnią warunki formalne. W przypadku policjantów uprzednio delegowanych w ramach polskich kontyngentów policyjnych poza granicę kraju, do oceny predyspozycji zostaną dopuszczeni funkcjonariusze, którzy powrócili z misji nie później niż w dniu 17 grudnia 2022 roku.
Do udziału w przedmiotowej ocenie, zgodnie z decyzją Komendanta Głównego Policji nadinsp. Marka Boronia zaproszeni zostaną również policjanci nie posiadający zgody przełożonego właściwego w sprawach osobowych. Ostateczną decyzję o osobach, które na dwa lata zasilą rezerwę kadrową ekspertów polskich kontyngentów policyjnych podejmie Komendant Główny Policji lub jego Zastępca.
Postępowanie odbędzie się w Biurze Międzynarodowej Współpracy Policji KGP w drugiej połowie grudnia 2024 roku, o terminie postępowania kwalifikacyjnego kandydaci zostaną poinformowani w odrębnej korespondencji.
W ramach oceny predyspozycji kandydatów przedmiotem sprawdzenia będzie m.in. znajomość języka angielskiego, wiedza z zakresu znajomości misji, w których bierze udział polska Policja, struktury i zasady funkcjonowania aktualnych misji UE, ONZ oraz zadania Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych i Departamentu Misji Pokojowych Narodów Zjednoczonych. Ponadto funkcjonariusze Policji w trakcie postępowania kwalifikacyjnego zostaną poddani ocenie psychologicznej przez psychologa Wydziału Psychologów Policyjnych Biura Koordynacji Postępowań Kwalifikacyjnychi Szkolenia Policji KGP.
Termin wpływu raportów do Wydziału Misji Zagranicznych i Oficerów Łącznikowych Biura Międzynarodowej Współpracy Policji KGP: 3 grudnia 2024 r.
Osobą wyznaczoną do kontaktów w przedmiotowej sprawie jest kom. Krzysztof Szymański – radca Wydziału Misji Zagranicznych i Oficerów Łącznikowych BMWP KGP, tel. 72 154 49.