Dolnośląscy policjanci otrzymali kilkanaście nowych busów

Data publikacji: 30.12.2016

Polska Policja zakupiła 100 volkswagenów, które trafią do jednostek w całym kraju, część z nich otrzymali policjanci z Dolnego Śląska. Pojazdy w najnowszej wersji T6 zostały kompleksowo przystosowane do służby. Wyposażone są w dwulitrowe silniki benzynowe o mocy 150 KM i przemieszczać się nimi może 5 policjantów, a także w specjalnym przedziale 2 osoby zatrzymane. Dodatkowo także ze środków budżetu państwa zakupionych zostało 50 specjalistycznych busów marki Ford służących do konwojowania osób zatrzymanych. Posiadają one dwulitrowe silniki wysokoprężne o mocy 130 KM i można nimi konwojować jednorazowo 3 osoby. Pięć tego typu samochodów trafi do Wydziału Konwojowego KWP we Wrocławiu.

Środki na zakup nowych pojazdów pochodzą z budżetu państwa i zostały przekazane przez Komendę Główną Policji. Auta trafiły już do poszczególnych komend wojewódzkich i zostaną teraz rozdysponowane do wielu jednostek terenowych na terenie kraju. Część tych pojazdów otrzymają funkcjonariusze pełniący służbę na Dolnym Śląsku. 

Polska Policja zakupiła łącznie sto volkswagenów w wersji T6 i pięćdziesiąt busów transportowych marki Ford model Transit. Nowe policyjne volkswageny z dwulitrowym silnikiem benzynowym TSI o mocy 150 KM wykorzystywane będą głównie do realizacji zadań prewencyjnych i służby patrolowej. Wybór silnika benzynowego podyktowany był typowo miejską eksploatacją pojazdów, która charakteryzuje się przemieszczaniem na odcinkach kilku kilometrów i ciągłym uruchamianiu silnika. Wszystkie zakupione pojazdy zostały wcześniej specjalnie przystosowane do służby w Policji zgodnie z przygotowaną przez funkcjonariuszy specyfikacją. Po niezbędnych modyfikacjach pojazdami będzie mogło jednorazowo podróżować pięciu policjantów oraz dwie osoby zatrzymane. Auta trafią do funkcjonariuszy z powiatów: jeleniogórskiego, legnickiego, strzelińskiego, bolesławieckiego, kłodzkiego, lubańskiego, zgorzeleckiego oraz lwóweckiego.

Natomiast specjalistyczne fordy służące do konwojowania osób zatrzymanych wyposażono w dwulitrowe silniki wysokoprężne o mocy 130 KM oraz profesjonalną zabudowę przedziału dla osób konwojowanych. Przystosowanie tej części aut obejmowało m.in. wydzielenie specjalnej bezpiecznej przestrzeni z wentylacją nawiewno-wywiewną oraz ogrzewaniem postojowym. Samochodami konwojować będzie można teraz jednorazowo trzy osoby, a ich konstrukcja zabudowy przeznaczona jest do wykonywania transportu na dużych dystansach. Pięć tego typu pojazdów służbowych trafi do Wydziału Konwojowego Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu. 

Wszystkie samochody posiadają najnowocześniejsze wyposażenie ułatwiające pracę policjantów oraz zwiększające bezpieczeństwo podczas użytkowania.

Źródło: KWP Wrocław