Policjanci z 36 przywróconych posterunków pomagają mieszkańcom

Data publikacji: 28.12.2016

Tysiące spotkań i rozmów z mieszkańcami oraz praca policyjnych analityków. Tak wyglądały przygotowania do odtworzenia posterunków Policji, które zapowiadał minister Mariusz Błaszczak.   

– Przywracamy Polakom elementarne poczucie bezpieczeństwo. To jedno z podstawowych zadań, z których odpowiedzialne państwa musi się wywiązywać. Dlatego w tym roku przywróciliśmy 36 posterunków – mówi Mariusz Błaszczak szef resortu spraw wewnętrznych rok po tym, kiedy zapowiedział reaktywację jednostek.

Mieszkańcy chcą posterunków           

  - Posterunek potrzebny był tutaj od zawsze. Nie wiem dlaczego został wtedy zlikwidowany. Mamy dużo jezior i przyjeżdża tutaj sporo turystów. Z pewnością się przyda – mówiła mieszanka Dobiegniewa, gdzie na początku lipca służbę w przywróconej jednostce rozpoczęli policjanci. Posterunek w Dobiegniewie został zlikwidowany 1 stycznia 2015 roku. Tym samym podzielił los ponad 400 jednostek, które zniknęły w latach 2007-2015. - Koncepcja policji na telefon nie sprawdziła się  - wyjaśnia Mariusz Błaszczak szef MSWiA tłumacząc jeden powodów, które zadecydowały o reaktywacji jednostek. Z pewnością wiedzą o tym mieszkańcy Szumowa. Tam po likwidacji posterunku w 2013 roku mieszkańcy, żeby dotrzeć do komendy musieli jechać 16 km. 

Decydujący głos mieszkańców   

 - Jednym z pierwszych działań, które podjąłem jako Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji była decyzja o przywróceniu zlikwidowanych posterunków – tłumaczy Mariusz Błaszczak. Wówczas rozpoczęły się konsultacje społeczne. Policjanci rozmawiali z samorządowcami, mieszkańcami i przedstawicielami lokalnych stowarzyszeń. W całej Polsce funkcjonariusze zorganizowali 12 tys. spotkań, na które przyszło blisko ćwierć miliona osób (217 tysięcy). Najwięcej zgłoszeń w sprawie odtworzenia posterunków Policji, płynęło z województw: podlaskiego, kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego i świętokrzyskiego.  – To był czytelny sygnał, że to co robimy zyskuje akceptację społeczną. Mieszkańcy domagali się realnej, a nie iluzorycznej obecności policji  – tłumaczy minister Mariusz Błaszczak. Zebrane informacje funkcjonariusze skonfrontowali ze swoimi analizami dotyczącymi bezpieczeństwa. W ten sposób stworzono listę miejscowości, gdzie posterunki powinny zostać reaktywowane. Działania MSWiA spotkały z zainteresowaniem samorządów. Wójtowie i burmistrzowie finansowali remont budynków przeznaczonych na siedzibę posterunków.

Kolejne posterunki wrócą w 2017 roku            

Reaktywacja posterunków kontynuowana będzie w następnych latach. Tylko w 2017 roku na mapie pojawią się kolejne 32 jednostki. Łącznie do odtworzenia przewidziano jeszcze 85 posterunków. 

Źródło: MSWiA