Pół roku „Młodego Bohatera”

Data publikacji: 28.12.2016

Dziesiątki zgłoszeń, niemal trzydziestka nagrodzonych i wiele inspirujących historii - oto podsumowanie pierwszych sześciu miesięcy akcji „Młody Bohater”.

Bardzo łatwo zignorować krzywdę dziejąca się innym. Przyczyną jest pośpiech, strach, czy zwykłe zobojętnienie. Dlatego tym ważniejsze są te przypadki, kiedy to dzieci z własnej woli ruszają z pomocą.

U podstaw rozpoczętej przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji akcji „Młody Bohater”, leży przekonanie, że trzeba wyróżniać przypadki bohaterskiego zachowania dzieci i młodzieży. Nie tylko po to, aby je nagrodzić, ale też aby promować godne naśladowania postawy wśród wszystkich obywateli.

Do dziś, unikalny, numerowany medal otrzymało 29 dzieci w wieku od 6 do 17 lat. Ich dokonania są naprawdę godne podziwu. 12-letni Szymon pomógł ofiarom wypadku wydostać się z rozbitego auta, 17-letni Rafał uratował starszego mężczyznę z pożaru, a Julia, Magda i Bartek reanimowali nieprzytomnego mężczyznę. To tylko kilka przykładów z wykazu nagrodzonych, który można odnaleźć na stronie internetowej MSWiA.

Inicjatywa „Młody Bohater” nie skupia się jedynie na wyróżnianiu widowiskowych przypadków. Wiele dzieci otrzymało medale z rąk ministra Błaszczaka za zwykłe wezwanie służb ratunkowych. Ich zasługą było to, że przełamały tak powszechne w dzisiejszych czasach strach i obojętność.

- Ci młodzi ludzie zachowali się tak, jak każdy z nas powinien się zachować wtedy, kiedy może pomóc drugiemu człowiekowi – powiedział minister Mariusz Błaszczak o dotychczasowych Młodych Bohaterach. Zachęcał również do zgłaszania kolejnych kandydatów do nagrody.

Akcja będzie kontynuowana również w przyszłym roku.  Żadne z nadesłanych zgłoszeń nie zostanie zignorowane. Nagrody czekają też na wielu ze zgłoszonych wcześniej kandydatów.

Źródło: MSWiA