Policyjna profilaktyka w teorii i praktyce
O kolejny kurs specjalistyczny powiększyła się oferta edukacyjna słupskiej Szkoły Policji – tym razem w zakresie profilaktyki. W pierwszej edycji tego kursu uczestniczyło kilkunastu policjantów z komend wojewódzkich, miejskich i powiatowych. Na szkolenie zostali skierowani funkcjonariusze, którzy pełnią służbę w komórkach organizacyjnych do spraw prewencji kryminalnej lub wykonują zadania z zakresu profilaktyki społecznej.
W trakcie zajęć policjanci zostali przygotowani do wykonywania w jednostce organizacyjnej Policji zadań, w zakresie profilaktyki społecznej, a w szczególności do: inicjowania oraz organizowania działań mających na celu zapobieganie popełnianiu przestępstw i wykroczeń oraz zapobieganie zjawiskom kryminogennym i współdziałania w tym zakresie z organami państwowymi, samorządowymi oraz organizacjami społecznymi.
Program dwutygodniowego szkolenia przewidywał też zajęcia dotyczące rozpoznawania zagrożeń i przeciwdziałania przyczynom ich powstawania. Każdy policjant przygotowywał projekty inicjowania oraz organizowania działań społeczności lokalnych mających na celu zapobieganie popełnianiu przestępstw i wykroczeń oraz innym zjawiskom kryminogennym. Kolejnym z ćwiczeń był udział w tworzeniu lokalnych strategii zapobiegania przestępczości i budowania programów profilaktycznych.
W maju 2014 roku w słupskiej Szkole Policji odbyło się pierwsze spotkanie zespołu policyjnych ekspertów do spraw edukacji dla bezpieczeństwa, której celem było między innymi zbudowanie złożeń strategii Policji w zakresie edukacji dla bezpieczeństwa w oparciu między innymi o rządowe, krajowe, resortowe programy, analizę zagrożenia przestępczością i wyniki badań oczekiwań społecznych.
W projekt od samego początku zaangażowany był wykładowca Zakładu Ogólnozawodowego słupskiej Szkoły nadkom. Damian Kwiatkowski, który między innymi był współodpowiedzialny, za opracowanie programu.
Program został zatwierdzony decyzją nr 95 Komendanta Głównego Policji z dnia 25 marca 2016 r. w sprawie programu nauczania na kursie specjalistycznym w zakresie profilaktyki społecznej.
Do realizacji tego przedsięwzięcia zostały wyznaczone Szkoły Policji w Słupsku i w Katowicach, Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie oraz Centrum Szkolenia Policji w Legionowie. W tym miesiącu, w słupskiej Szkole Policji została zrealizowana pierwsza edycja tego kursu.
Źródło: Szkoła Policji w Słupsku