Policjanci z Polski i Niemiec o bezpieczeństwie osób starszych

Data publikacji: 14.12.2016

Współpraca Policji z Polski i Niemiec jest niezwykle istotna z punktu widzenia bezpieczeństwa na terenach przygranicznych. Funkcjonariusze spotkali się w Witnicy, by dyskutować o przeciwdziałaniu przestępstwom popełnianym wobec osób starszych. Polskie i niemieckie służby zapoznały się z metodami działania przestępców po obu stronach zachodniej granicy.

Witnica była gospodarzem międzynarodowego spotkania funkcjonariuszy z Polski i Niemiec. W budynkach Regionalnego Centrum Ratownictwa pojawili się nie tylko mundurowi. Dyskusja na temat bezpieczeństwa osób starszych przyciągnęła także przedstawicieli urzędu miejskiego, wojewódzkiego, Gorzowskiego Centrum Pomocy Rodzinie i osoby starsze. Stronę niemiecką reprezentowali Joachim Lorenz z Dyrekcji Policji Wschód we Frankfurcie nad Odrą oraz Jurgen Schirrmeister z Inspekcji Policji Maerkisch-Oderland.

Spotkanie rozpoczął I Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Gorzowie Wlkp., nadkom. Wiesław Adamski. Zaznaczył, jak ważną rolę pełni Policja w kształtowaniu poczucia bezpieczeństwa wśród osób starszych. Funkcjonariusze prowadzą szerokie działanie profilaktyczne. Liczne spotkania pokazują, że zapotrzebowanie na wizytę mundurowych jest spore. Funkcjonariusze z gorzowskiej komendy do osób starszych docierają nie tylko na spotkaniach. Ulotki i informacje o podstawowych zasadach bezpieczeństwa dostępne są także w środkach komunikacji miejskiej czy punktach informacyjnych. Goście zza zachodniej granicy z uwagą wsłuchiwali się w opisywane działania gorzowskiej i lubuskiej Policji.

Funkcjonariusze sporo czasu poświęcili na omówienie problemu oszustw na wnuczka i policjanta. Historie zwykle wyglądają podobnie, a kończą się wyciągnięciem pieniędzy i przekazaniem ich oszustom. Ci przekonują, że wnuczek miał wypadek i potrzebna jest gotówka. Coraz częściej jednak dzwoni fałszywy policjant, który udaje koordynatora wielkiej akcji wymierzonej właśnie w oszustów. Nie pozwala się rozłączyć, przez cały czas kontroluje zachowanie potencjalnej ofiary. To jednak nie jedyne scenariusze działań przestępców. Te cały czas się zmieniają, za każdym razem jednak doprowadzając do utraty pieniędzy. Ofiarami stają się najczęściej osoby starsze, samotne, które nie mają do kogo zwrócić się po pomoc. Rozmówca po drugiej stronie telefonu szybko staje się dla nich osobą zaufaną.

W powiecie gorzowskim policjanci odnotowali w 2016 roku 22 przypadki oszustw na wnuczka, w których pokrzywdzonymi były osoby powyżej 60-go roku życia. W sumie stracili oni ponad 500 tysięcy złotych. W niektórych przypadkach to dorobek pracy całego życia. Zapewne są także osoby, które nigdy do policjantów się nie zgłosiły. Dlatego funkcjonariusze wciąż przypominają, by nie oddawać własnych pieniędzy osobom nieznajomym. Niezależnie od tego, za kogo się podają.

Gorzowscy policjanci stale współpracują ze swoimi kolegami zza zachodniej granicy. Uczestnicy zgodnie stwierdzili, że takie dyskusje są potrzebne. Spotkanie z przedstawicielami niemieckich funkcjonariuszy nie tylko zacieśnia i tak już bliską współpracę. Sprawia, że przedstawiciele obu krajów mogą wymieniać się doświadczeniami dotyczącymi zarówno metod działania przestępców, jak również akcji profilaktycznych. Pozwalają one na jeszcze skuteczniejszą pracę policji z Polski i Niemiec.

Źródło: KWP Gorzów Wlkp.