Szkoła Policji w Katowicach podpisała umowę w ramach Programu Erasmus+

Data publikacji: 23.11.2016

8 listopada br. w siedzibie Krajowej Szkoły Policji Łotwy w Rydze delegacja Szkoły Policji w Katowicach uczestniczyła w uroczystym podpisaniu umowy partnerskiej w ramach projektu strategicznego Programu Erasmus+ na wspólną realizację projektu pt. „Szkolenie i przygotowanie policjantów regionu Morza Bałtyckiego (Łotwa, Litwa, Polska, Estonia) do korzystania z jednolitego modelu stosowania siły fizycznej”. Partnerami w tym projekcie są również Szkoła Policji Litewskiej z Kowna oraz Estońska Akademia Bezpieczeństwa z Tallina.

Głównym celem tego nowatorskiego projektu jest stworzenie nowoczesnego, jednolitego i proporcjonalnego modelu stosowania siły fizycznej i specjalnych technik walki przez policjantów w ramach partnerstwa strategicznego jednostek szkoleniowych Litwy, Łotwy, Estonii i Polski. Rezultatami natomiast będą:

  • jednolity program szkoleniowy z zakresu użycia siły fizycznej oraz technik specjalnych walki oraz materiały szkoleniowe dla słuchaczy,
  • wymiana doświadczeń pomiędzy ekspertami z krajów biorących udział
  • w projekcie w zakresie stosowania siły fizycznej oraz technik specjalnych walki
  • w ramach szkolenia funkcjonariuszy policji,
  • opracowanie rekomendacji metodologicznych dla trenerów policyjnych, prowadzących szkolenia policjantów w zakresie użycia siły fizycznej oraz technik specjalnych walki.

Projekt zakłada m.in. organizację wspólnych spotkań, w tym 2 seminariów połączonych z ćwiczeniami praktycznymi z udziałem wybranych grup słuchaczy w celu przetestowania proponowanych rozwiązań. Organizację jednego z takich seminariów powierzono Szkole Policji w Katowicach w roku 2017.

W pracach nad wspólną realizacją projektu uczestniczyć będzie wyznaczona grupa funkcjonariuszy, w skład której wejdzie 16 ekspertów ds. wyszkolenia specjalnego z zakresu taktyki i technik interwencji, 4 koordynatorów programowych, 4 koordynatorów projektu oraz 24 słuchaczy (po 6 z każdego z państw), stanowiących grupę pilotażową, której zadaniem będzie sprawdzenie w praktyce wypracowanych założeń szkoleniowych.

Realizację projektu zaplanowano na okres 24 miesięcy, a łączny budżet tego przedsięwzięcia wyniesie 126 027 euro.

Źródło: Szkoła Policji w Katowicach

http://katowice.szkolapolicji.gov.pl/wp-content/uploads/2016/11/EU-flag-Erasmus-_vect_POS-300x86.jpg