Piknik Niepodległościowy – wielkie, patriotyczne śpiewanie w Łodzi

Data publikacji: 09.11.2016

Aż trzynaście chórów regionu łódzkiego stanie w piątek (11.11) na rynku Manufaktury, by razem śpiewać pieśni patriotyczne. To jedna z atrakcji VI Pikniku Niepodległościowego, który rozpocznie się o godz. 11.00.

Przyjedzie Marszałek Piłsudski, będą pokazy i wystawy jednostek militarnych, wspólny polonez – czeka nas rodzinne świętowanie w postawie „na spocznij”. Swoje stoisko zaprezentuje również Łódzka Policja.

To pierwszy raz, kiedy trzystu chórzystów, na co dzień realizujących śpiewaczą pasję w różnych zespołach wokalnych regionu łódzkiego, zaśpiewa wspólnie – pod jedną batutą – koncert złożony z pieśni patriotycznych. Na rynku Manufaktury rozdawane będą śpiewniki z tekstami najpopularniejszych piosenek okresu walki o niepodległość: to sprawi, że do chórzystów będą mogli przyłączyć się wszyscy obecni. – Prowadzenie tak wielkiego zespołu wokalnego jest z pewnością dużym wyzwaniem i wymaga sporych umiejętności dyrygenckich - wyjaśnia Mariusz Lewy, kierownik muzyczny projektu, dyrygent m.in. Chóru Dla (Nie)opornych, działającego przy Filharmonii Łódzkiej im. A. Rubinsteina – ale jest za to bardzo przyjemne. Mam nadzieję, że wszyscy zaśpiewają z nami.

Wielkie śpiewanie rozpocznie się o godz. 14.00. Jednak atrakcje Pikniku Niepodległościowego pojawią się na rynku Manufaktury znacznie wcześniej. Od godz. 11.00 swoje ekspozycje i stoiska promocyjne będą prezentowały jednostki wojskowe, policji, oraz militarnych grup rekonstrukcyjnych – m.in. „Commando”, Stowarzyszenia „B3 – Be Free Łódź” czy GRH „Południe”. Będzie można oglądać z bliska broń, wyposażenie oraz pojazdy wojskowe (takie jak choćby motocykl Ariel, samochody wojskowe Willys, Honker czy Mercedes G). Pojawi się także transporter opancerzony Rosomak z Wojskowego Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi. Mundury, wyposażenie oraz sprzęt bojowy będą prezentować m.in. piloci myśliwców F-16 z 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku. Nie zabraknie stanowisk Straży Miejskiej i Granicznej, po raz pierwszy udział w Pikniku Niepodległościowym weźmie Izba Celna w Łodzi, prezentując m.in. oznakowany radiowóz ze sprzętem do kontroli celnej.

Rodzinne obchody Święta Niepodległości rozpoczną się o godz. 11.00 na scenie w rynku Manufaktury. Otworzy je przemarsz i koncert orkiestry szkockich dudziarzy „Pipes & Drums” z Częstochowy. Z repertuarem patriotycznym wystąpi chór dziecięcy SP nr 36 w Łodzi, a następnie zespół flażolecistów. Harcerze Okręgu łódzkiego ZHR poprowadzą śpiewanki patriotyczne.

Około godz. 13.00 na rynek Manufaktury wjedzie uroczyście sam Marszałek Piłsudski, powitany przez łódzkie władze. Naczelnik zaintonuje Hymn Polski, a na scenie pojawią się strzelcy łódzkiego Bractwa Kurkowego, którzy salutem armatnim dadzą sygnał do wspólnego zatańczenia poloneza. 

O godz. 14.00 rozpocznie się wielkie śpiewanie pieśni patriotycznych, wspólna inicjatywa trzynastu chórów i zespołów wokalnych z całego regionu.

Od godz. 14.30 trwać będą pokazy dynamiczne Mundurowego Liceum Ogólnokształcącego i Grupy Rekonstrukcji Historycznej z Radomia. Będą to m.in. pokazy musztry, sztuki walki, uwolnienia zakładnika i szkoła obrony powietrznej.

VI Piknik Niepodległościowy na rynku Manufaktury zakończy się o godz. 17.00 pokazem sztucznych ogni. Patronat honorowy nad piknikiem objęli: Minister Obrony Narodowej, Wojewoda Łódzki, Marszałek Województwa łódzkiego oraz Prezydent Miasta Łodzi.

Źródło: KWP Łódź