Podsumowanie akcji „Znicz 2016"

Data publikacji: 03.11.2016

W czasie trwającej w tym roku 6 dni akcji „Znicz 2016", na polskich drogach doszło do 534 wypadków, w których zginęło 49 osób, a 654 zostały ranne. Niestety nie zabrakło nieodpowiedzialnych kierowców, którzy wsiedli do swoich aut po alkoholu. Policjanci zatrzymali aż 1363 nietrzeźwych kierujących.

W tym roku akcja "ZNICZ" rozpoczęła się w piątek 28 października a zakończyła 2 listopada. W całym kraju nad bezpieczeństwem czuwało codziennie kilkanaście tysięcy funkcjonariuszy Policji, wspieranych przez Żandarmerię Wojskową, Straże Miejskie i Gminne, Służbę Ochrony Kolei, pracowników nadzoru ruchu. Wszystko po to, by zapewnić maksymalne bezpieczeństwo wszystkim, którzy w te dni odwiedzali groby najbliższych.

W czasie wydłużonego świątecznego weekendu na drogach doszło do 534 wypadków drogowych, w których zginęło 49 osób, a 654 zostały ranne.

W ciągu sześciu dni policjanci, mimo licznych apeli, zatrzymali też aż 1363  nietrzeźwych kierujących. Do wielu wypadków doszło z powodu brawurowej jazdy kierowców i nadmiernej prędkości. Trudności przysporzyła także zmienna aura. W tych dniach w Polsce odnotowano i ciepłe, słoneczne dni i obfite opady deszczu, a także spadek temperatury w porze wieczorowo - nocnej.

Największe natężenie ruchu odnotowano na drogach dojazdowych i wokół cmentarzy. W wielu miejscach zmieniona została organizacja ruchu, tak by z jednej strony umożliwić wszystkim sprawne dotarcie do nekropoli, z drugiej zaś przygotować miejsca parkingowe dla odwiedzających groby. W tych miejscach policjanci wpierani przez inne służby kierowali ruchem i pomagali kierowcom w sprawnym przemieszczaniu się. Funkcjonariusze patrolowali także okolice oraz same cmentarze by zapewnić bezpieczeństwo nawiedzającym groby Polakom. Oprócz umundurowanych patroli na cmentarzach służbę pełnili także policjanci w ubraniach cywilnych. Ich zadaniem było zapobiegać kradzieżom.

mw/dm