Uczcili pamięć funkcjonariuszy

Data publikacji: 02.11.2016

W dniu 1 listopada br. oficer łącznikowy Policji wraz z przedstawicielami Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Moskwie uczcili pamięć ponad sześciu tysięcy funkcjonariuszy Policji Państwowej i Policji Województwa Śląskiego, Straży Granicznej i Straży Więziennej, żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza, Żandarmerii Wojskowej i Oddziału II Sztabu Głównego Wojska Polskiego oraz pracowników wymiaru sprawiedliwości, zamordowanych wiosną 1940 roku z rozkazu Józefa Stalina.

Na Polskim Cmentarzu Wojennym w Miednoje delegacja złożyła wiązanki kwiatów i zapaliła znicze. W ciszy i zadumie odmówiono modlitwę za spokój dusz pochowanych w tym miejscu  polskich funkcjonariuszy.  Zabrzmiał  Dzwon Pamięci.

Pod tablicą upamiętniającą męczeńską śmierć Polaków, umieszczoną w murach Twerskiego Uniwersytetu Medycznego, byłej siedzibie NKWD w Twerze,  została złożona także wiązanka kwiatów i zapalono znicze.

Delegacja Ambasady RP w Moskwie, w okresie poprzedzającym Święto Zmarłych, udała się również do Klasztoru Niło-Stołobienskiej Pustyni na wyspie Stołbnyj na jeziorze Seliger. Przy granitowych tablicach, znajdujących się przed bramą wjazdową do Klasztoru  zostały  także zapalone znicze.

W tym roku, dzięki zaangażowaniu oficera łącznikowego Policji w Federacji Rosyjskiej i przy wsparciu finansowym  Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Moskwie zostały przeprowadzone prace renowacyjne  tablic upamiętniających  w tym miejscu, pobyt w niewoli polskich funkcjonariuszy w okresie od września 1939 do maja 1940 roku.

Oficer łącznikowy Policji w Federacji Rosyjskiej / ig