Ćwiczenia „Bukówka 2016”

Data publikacji: 27.10.2016

Wczoraj w naszym województwie po raz kolejny odbyły się praktyczne ćwiczenia dowódczo – sztabowe, w które zaangażowani byli zarówno policjanci jak i wojskowi. Na terenie Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach przebiegowi działań przyglądał się Pierwszy Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Kielcach insp. Artur Bielecki oraz Zastępca Komendanta Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych ppłk. Grzegorz Wtykła.

Celem przedsięwzięcia było przede wszystkim usprawnienie współdziałania wszystkich zaangażowanych w ćwiczenia służb na wypadek zaistnienia sytuacji kryzysowej. Oprócz policjantów i wojskowych w ćwiczeniach wzięli udział żołnierze z Placówki Żandarmerii Wojskowej w Kielcach, a także strażacy, policyjni ratownicy medyczni oraz pracownicy ochrony.

Swoje praktyczne umiejętności doskonalili m.in. funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej oraz Miejskiej Policji w Kielcach, Oddziału Prewencji Policji w Kielcach, a także kieleccy antyterroryści. Wszyscy od samego początku z zaangażowaniem podchodzili do przydzielonych im zadań, a scenariusz całego przedsięwzięcia nie był łatwy. Wszystko rozgrywało się niezwykle szybko i sprawnie. Prezentowane epizody wymagały dużej skuteczności i operatywności ćwiczących. Wszystko po to, aby sprawdzić w praktyce różnego rodzaju scenariusze działań oraz wypracować najlepsze w tym zakresie rozwiązania.

Wczorajsze działania policjantów polegały m.in. na negocjowaniu, a także obezwładnieniu i przekazaniu napastników, którzy wtargnęli na teren jednostki. Sprawcy wzięli dwóch zakładników, postrzelili pracownika ochrony i zabarykadowali się w jednym z budynków. Funkcjonariusze zabezpieczali również teren przeprowadzanej akcji.

Źródło: KWP Kielce