Konferencja na temat zwalczania handlu ludźmi
Zastępca Dyrektora Biura Międzynarodowej Współpracy Policji KGP mł. insp. Irmina Gołębiewska w dniach 26-27 października 2016 roku w Watykanie uczestniczy w kolejnym spotkaniu Grupy Santa Marta, która zajmuje się zapobieganiem i zwalczaniem handlu ludźmi na świecie. Grupa Santa Marta to partnerstwo kościoła katolickiego oraz organów ścigania z całego świata w zwalczaniu tego rodzaju przestępstw i niesieniu pomocy ofiarom.
Grupa Santa Marta została powołana do życia w kwietniu 2014 roku podczas konferencji w Rzymie, gdzie w obecności papieża Franciszka szefowie policji z Europy i innych części świata oraz biskupi katoliccy podpisali historyczną deklarację na temat współpracy w celu likwidacji zjawiska handlu ludźmi. Polską Policję reprezentował wtedy Komendant Główny Policji.
Nazwa organizacji pochodzi od nazwy budynku watykańskiego, w którym obradowali sygnatariusze tego dokumentu. Polska jest jednym z ponad 30 krajów członkowskich Grupy Santa Marta. W konferencjach, organizowanych pod egidą papieża biorą udział szefowie policji z państw europejskich, przedstawiciele Organizacji Narodów Zjednoczonych, Europolu, Interpolu, Departamentu USA ds. Bezpieczeństwa Wewnętrznego, brytyjskiej Narodowej Agencji ds. Przestępczości, a także Policji Federalnej Argentyny, Australii, Indii, Tajlandii itd.
Podczas konferencji w Watykanie, której przewodniczyć będzie Prezydent Grupy Santa Marta, Kardynał Vincent Nicholas zaprezentowane będą przykłady śledztw w sprawach, dotyczących handlu ludźmi i ludzkimi organami.
Ponadto omówiony zostanie wpływ zjawiska handlu ludźmi na globalny kryzys emigracyjny, odbędzie się przegląd światowych trendów w tego rodzaju przestępczości oraz przedstawione zostaną świadectwa ocalonych, a także odpowiedź kościoła katolickiego i organów ścigania na to wyzwanie.
Dyrektor Gołębiewskiej w trakcie spotkania w Watykanie towarzyszyć będzie Naczelnik Wydziału do Walki z Handlem Ludźmi Biura Kryminalnego KGP – podinsp. Michał Grzelec.
Międzynarodowa Organizacja Pracy szacuje, że 2,4 milionów ludzi jest sprzedawanych na całym świecie, a roczne zyski z procederu handlu ludźmi sięgają 32 miliardów dolarów.
Globalny handel ludźmi coraz bardziej łączy się z prostytucją, Według badań ONZ, 79% przypadków handlu ludźmi wiąże się z wykorzystywaniem ofiar do celów seksualnych, a 18% przypadków to praca niewolnicza. Ofiary pochodzą z biednych regionów Afryki, Ameryki Łacińskiej, Południowo-Wschodniej Azji i Europy Wschodniej.
BMWP KGP