Przedstawiciele chorwackiej Policji z wizytą w Polsce

Data publikacji: 26.10.2016

Biuro Międzynarodowej Współpracy Policji KGP w dniach 23-26 października 2016 roku gości policjantów z Chorwacji, którzy będą korzystać z wiedzy i doświadczeń strony polskiej, związanych z funkcjonowaniem Systemu Informacyjnego Schengen (SIS) oraz Biura SIRENE w Polsce.

Wizyta gości z Chorwacji odbywa się przed planowanym przystąpieniem tego kraju w 2017 roku do Strefy Schengen oraz przed przyznaniem uprawnień do korzystania z zasobów Systemu Informacyjnego Schengen (SIS). W skład delegacji wchodzą pan Marijo Rosić, Dyrektor Departamentu Współpracy Międzynarodowej Policji Chorwackiej, pani Dijana Sadarić, szefowa Biura SIRENE w Chorwacji oraz inni przedstawiciele Biur SIRENE i Interpol z tego kraju.

Podczas wizyty w Komendzie Głównej Policji w Warszawie goście z Chorwacji zapoznali się ze strukturą organizacyjną polskiej Policji, zadaniami Biura Międzynarodowej Współpracy Policji KGP, a w szczególności Biura SIRENE w Polsce oraz N-SIS (realizowane przez Biuro Łączności i Informatyki KGP oraz Biuro Wywiadu i Informacji Kryminalnych KGP), Sekcji ds. Interpolu i Europolu.

Przy okazji wizytacji polskiego Biura SIRENE przedstawiciele policji chorwackiej szczegółowo zapoznali się z policyjnymi bazami danych i procedurami pracy w Biurze SIRENE, dyskutowali na temat systemu teleinformatycznego STBS, za pomocą którego odbywa się wymiana korespondencji w formie elektronicznej, poznali polskie doświadczenia, związane z misją ewaluacyjną, przyglądali się codziennej pracy operatorów, etc. Ponadto delegacja chorwacka spotkała się i rozmawiała z pracownikami i funkcjonariuszami Biura SIRENE w Polsce. Doszło także do spotkania z przedstawicielami Straży Granicznej, którzy wspólnie z funkcjonariuszami Policji pełnią służbę dyżurną w BMWP KGP.

W dniu 26 października 2016 roku goście z Chorwacji złożą wizytę w Komendzie Powiatowej Policji w Augustowie, gdzie zapoznają sie z problematyką wyszukiwania osób i przedmiotów poprzez krajowe bazy danych w Systemie Informacyjnym Schengen, bedą rozmawiać na temat wykorzystywania terminali mobilnych i radio-komunikacji, wprowadzania zaginionych osób i utraconych przedmiotów do Krajowego Systemu Informacyjnego Policji, zabezpieczania skradzionych pojazdów po uzyskaniu trafienia w SIS.

Wizyta delegacji chorwackiej realizowana jest w ramach projektu typu Twinning o nazwie „Strengthening capacities of SIRENE operators and end-users of the Schengen Information System II (CRO SIRENE)”. Gości z Chorwacji przyjmował w Komendzie Głównej Policji w Warszawie Dyrektor Biura Międzynarodowej Współpracy Policji KGP, insp. Rafał Batkowski wraz z innymi przedstawicielami kierownictwa BMWP KGP.

Wcześniej w ramach tego samego projektu typu Twinning Zastępca Dyrektora BMWP KGP mł. insp. Łukasz Wiliński złożył dwie tygodniowe wizyty w Chorwacji, gdzie m.in. prowadził warsztaty na temat funkcjonowania Systemu Informacyjnego Schengen i praktycznych zagadnień, dotyczących współpracy policyjnej i wymiany informacji w krajach członkowskich Unii Europejskiej.

Źródło: BMWP KGP