Jest szansa na uregulowanie zaległych wypłat w Policji

Data publikacji: 26.11.2009

Jest "wielka szansa", by do końca bieżącego roku zaległe świadczenia dla policjantów zostały "w jakimś stopniu zrealizowane" - uważa szef MSWiA Jerzy Miller. Do 31 października zaległości te wynosiły w sumie 127,5 mln zł, w tym, 90 mln to tzw. świadczenia wymagalne.

Jak poinformował w środę PAP Miller, jeszcze w tym tygodniu sejmowa komisja finansów będzie zajmowała się rozdziałem środków budżetu państwa, które nie są i nie będą wykorzystane do końca bieżącego roku na cele uprzednio zaplanowane. Zaznaczył, że komisja zaopiniuje propozycje ministerstwa finansów co do sposobu wykorzystania tych zablokowanych środków na inne cele, w tym na rzecz policji. "Słowa dotrzymujemy" - podkreślił szef MSWiA.

Także rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Sokołowski powiedział w środę PAP, że komendant główny zrobi wszystko, by jeszcze w tym roku uregulować zaległe świadczenia. "Na cały rok do wykorzystania na wypłatę świadczeń mieliśmy 530 mln zł. Do tej pory wypłacono ok. 71 proc. tej kwoty. We wrześniu i październiku łącznie wypłaciliśmy ponad 70 mln zł. W najbliższym czasie wypłacimy kolejne 25 mln" - dodał Sokołowski.

Zaznaczył też, że policja - mimo bardzo trudnego budżetu w roku 2008 - nie ma żadnych innych zaległości. Naszym priorytetem są pensje dla policjantów i wydatki umożliwiające funkcjonowanie policji - m.in. zakup paliwa czy utrzymywanie systemów teleinformatycznych - powiedział.

Według niego, obecnie policjanci, którzy zakończyli szkolenia, zarabiają ok. 2219 zł netto, dzielnicowi i kontrolerzy - ok. 2800 zł, a detektywi i asystenci, którzy stanowią największa grupę - 3135 zł.

Służby mundurowe, w tym policjanci, mają ok. 20 świadczeń dodatkowych, m.in. dodatek za brak mieszkania, dopłata do wypoczynku, zwrot kosztów dojazdu do miejsca pełnienia służby czy delegacje. Związkowcy z NSZZ Policjantów domagają się wypłacenia do końca roku zaległych świadczeń. Na 1 grudnia zaplanowali pikietę przed kancelarią premiera wobec - jak mówił kilkanaście dni temu PAP przewodniczący tego związku Antoni Duda - "braku gwarancji rządowych w sprawie realizacji wypłaty świadczeń i należności ustawowych dla funkcjonariuszy w 2009 r., obniżenia budżetu policji na rok 2010 o ok. 500 mln zł oraz braku waloryzacji uposażeń policjantów w roku 2010".

Dwa tygodnie temu na spotkaniu przedstawicielami związków zawodowych służb mundurowych szef MSWiA zapowiedział przeprowadzenie - wspólnie z ekspertami - szczegółowej analizy wszystkich zagadnień, by wypracować racjonalne rozwiązania ws. wypłaty policjantom zaległych świadczeń.

Przewodniczący związku mówił wtedy, że odwołanie decyzji o pikiecie będzie możliwe pod warunkiem, że strona rządowa przedstawi "mocne gwarancje", że świadczenia zostaną wypłacone w tym roku.

(źródło: serwis informacyjny PAP)