EUPST II - ćwiczenia w słupskiej Szkole Policji (cz.3)
W trzecim dniu europejskich warsztatów EUPST II w słupskiej Szkole Policji uczestnicy doskonalili swoje umiejętności strzeleckie i ratownicze. Program środowych (5.10) ćwiczeń przewidywał między innymi ewakuację rannej osoby z pola walki, zatrzymanie uzbrojonego przestępcy i współdziałanie w obiektach z ograniczoną widocznością.
EUPST II jest programem zakładającym wyszkolenie do 2018 roku około dwóch tysięcy policjantów z różnych krajów oraz zbudowanie spójnego systemu zarządzania i szkolenia, wzmocnienie interoperacyjności oraz stworzenie międzynarodowej, policyjnej sieci wymiany informacji.
Wszystkie te działania mają na celu umożliwienie wprowadzenia nowych i jasnych standardów w przypadkach delegowania funkcjonariuszy na misje zarządzania kryzysowego Unii Europejskiej.
Polscy policjanci wielokrotnie byli delegowani do udziału w pierwszej i drugiej edycji EUPST (European Union Police Services Training). Do udziału organizatorzy zapraszali zarówno ekspertów, przewidzianych do szeroko rozumianej pracy sztabowej na stanowiskach kierowniczych, szkoleniowych, operacyjnych czy logistycznych, jak i pododdziały zwarte, wystawiane przez Oddziały Prewencji Policji z całej Polski. Szkolenia poligonowe realizowano z dużym rozmachem między innymi w profesjonalnych ośrodkach szkoleniowych, jak w Vicenza we Włoszech czy Saint-Astier we Francji.
Niewątpliwy sukces projektu EUPST doprowadził do powzięcia decyzji o kontynuacji programu. Komisja Europejska, poprzez Instrument dla Stabilności i Pokoju, zabezpieczyła fundusze na lata 2015-2018 w wysokości około 5 mln Euro na realizację założeń programowych pod nazwą EUPST II. Główną zmianą w stosunku do poprzednika jest powołanie Konsorcjum EUPST II, pod kierownictwem Holenderskiej Żandarmerii Królewskiej (Koninklijke Marechussee). Państwa europejskie, wchodzące w skład Konsorcjum, oprócz delegowania swoich przedstawicieli mają możliwość wpływania na kształt i tematykę prowadzonych szkoleń.
Polska Policja, decyzją Komendanta Głównego Policji, dołączyła do grona 17 państw Konsorcjum oraz innych 13 krajów biorących udział w projekcie. Pozwoliło to na nie tylko delegować naszych funkcjonariuszy do projektu, ale także wziąć udział w praktycznej realizacji projektu. W Szkole Policji w Słupsku odbędą się dwa pięciodniowe przedsięwzięcia szkoleniowe dla grupy około 40–50 uczestników.
Pierwsze ze szkoleń odbywa się aktualnie w słupskiej Szkole, a kolejne odbędzie się 2017 roku. Koszty realizowanych w Słupsku przedsięwzięć finansowane są do wysokości 80% przez środki celowe z budżetu europejskiego.
Źródło: Szkoła Policji w Słupsku