PARAMEDYK 2016 – Największe w Polsce zawody medycyny taktycznej
Już po raz dziewiąty na Pomorzu zespoły antyterrorystyczne podległe MON, MS i MSWiA rywalizowały w jedynych w Polsce zawodach i warsztatach medycyny taktycznej pod nazwą Paramedyk.
Na terenie Pomorza w różnych lokalizacjach funkcjonariusze i żołnierze brali udział w konkurencjach medycznych, taktycznych i sprawnościowych. W tym roku w zawodach uczestniczyło 20 ekip z całej Polski. Paramedyk objęty jest patronatem Komendanta Głównego Policji.
PARAMEDYK to nie konkurs, nie do końca zawody ale na pewno idealna okazja do przećwiczenia umiejętności udzielania wykwalifikowanej pomocy medycznej w warunkach bojowych. Impreza przygotowana przez najlepszych dla najlepszych. Udział w niej biorą jednostki specjalne podległe Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwu Sprawiedliwości i Ministerstwu Obrony Narodowej.
Konkurencje w każdej edycji zawodów są inne i do samego końca trzymane w tajemnicy. Organizatorzy za każdym razem starają się aby przygotowane poszczególne etapy zawodów były jak najbardziej realistyczne. W tym roku PARAMEDYK to również konferencja naukowa, w ramach której odbyły się wykłady i spotkania ze specjalistami. W trakcie konferencji poszczególni eksperci przedstawili najnowsze wytyczne, metody oraz osiągnięcia w dziedzinie medycyny taktycznej jak chodźby: Zastosowanie USG w diagnostyce przedszpitalnej, wytyczne Europejskiej Rady Resuscytacji z 2015 roku czy też akty prawne regulujące pracę ratowników medycznych.
W tym roku na zawodników czekało 9 zadań. Po rywalizacji zostali wyróżnieni policjanci z Wydziału Realizacyjnego Komendy Stołecznej Policji, żołnierze z Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Warszawie oraz funkcjonariusze Wydziału V Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
Organizatorami i pomysłodawcami imprezy są policjanci z Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji w Gdańsku. Za zorganizowanie tegorocznej edycji Paramedyka odpowiedzialny był kom. Jarosław Przyjemczak Z-ca Dowódcy SPAP w Gdańsku.
Imprezę zorganizowano przede wszystkim po to, aby zwrócić uwagę na problematykę niesienia pomocy medycznej w warunkach działań bojowych. Celem jest pomoc w systemowym wprowadzeniu TCCC (Tactical Combat Casualty Care) do polskich jednostek oraz przygotowanie policjantów, żołnierzy, ratowników taktycznych, dowódców i personelu medycznego do dobrej organizacji działań w ramach polskiego TCCC, a poprzez to zmniejszenie ryzyka i śmiertelności na polu walki.
W zawodach brało udział 20 ekip podległych Ministerstwu Obrony Narodowej, Ministerstwu Sprawiedliwości i Ministerstwu Spraw Wewnętrznych. Zgromadzenie drużyn z całego kraju pozwoliło na wymianę doświadczeń, a także na sprawdzenie wiedzy i umiejętności praktycznych z zakresu medycyny taktycznej.
Źródło: KWP Gdańsk