Światowy Dzień Zwierząt

Data publikacji: 04.10.2016

4 października przypada Światowy Dzień Zwierząt. Bardzo często pomagają one także w codziennej służbie policjantom. W Łódzkim Garnizonie Policji służbę pełni 61 psów, którymi opiekuje się 50 przewodników. W Zespole Konnym mamy 6 koni , którymi opiekuje się 7 jeźdźców.

Wśród psów policyjnych  są głównie owczarki niemieckie, belgijskie malinois, labradory oraz jeden cocker spaniel. Przeważają psy patrolowe i patrolowo-tropiące, tropiące, ale również psy wyszkolone w wyszukiwaniu narkotyków, materiałów wybuchowych oraz zwłok ludzkich. Wszystkie psy i ich przewodnicy mają za sobą specjalistyczne szkolenie które odbywa się w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach. Większość psów policyjnych na co dzień mieszka w domach przewodników z ich rodzinami. „Na emerytury” czworonogi przechodzą średnio po 9 latach służby. Jeśli tylko są takie możliwości pod odejściu ze służby pozostają z policjantami z patrolu Przewodnicy odpowiadają za efektywne używanie psa w służbie, doskonalenie jego sprawności oraz racjonalne żywienie i utrzymanie.

Policjantom pomagają także konie. W Zespole Konnym Wydziału Prewencji tomaszowskiej komendy jest obecnie 6 koni rasy Wielkopolskiej oraz Małopolskiej. Na co dzień opiekuje się nimi 7 jeźdźców. Są one wykorzystywane głównie do patrolowania terenów zielonych oraz podczas zabezpieczenia imprez masowych.  Zarówno konie jak i jeźdźcy przechodzą systematyczne wspólne treningi. Koń policyjny powinien charakteryzować się przede wszystkim dużym spokojem i opanowaniem. Nie może nerwowo reagować na odgłosy wystrzałów, ujadanie psów czy głośne zachowania tłumu. Dlatego też podczas ćwiczeń jeźdźcy i konie muszą wykazać się nie tylko umiejętnością jazdy w szykach, w różnego rodzaju konfiguracjach. Policjanci muszą opanować rumaki w niecodziennych dla nich warunkach – przy huku petard, w dymie, czy podczas pokonywania płonącej przeszkody. Wszystko po to, by zwierzęta były przygotowane do służby podczas choćby takich imprez jak mecze piłki nożnej, gdzie jest duże skupisko ludzi, hałasy, a czasem nawet race świetlne.

Po przejściu na emeryturę, podobnie jak w przypadku psów służbowych, najczęściej pozostają pod opieką jeźdźców.

Źródło: KWP Łódź