5 nowych posterunków Policji rozpoczęło pracę na Mazowszu

Data publikacji: 04.10.2016

Wczoraj odbyło się uroczyste otwarcie kolejnych 5 nowych posterunków Policji: w Korytnicy, Zbuczynie, Sobolewie, Maciejowicach i Miastkowie Kościelnym. W wydarzeniu wziął udział m.in. Minister SWiA Mariusz Błaszczak oraz Komendant Główny Policji nadinsp. dr Jarosław Szymczyk.

- Dzisiaj otwieramy kolejny posterunek policji. Jest to proces, który ma doprowadzić do wzrostu poczucia bezpieczeństwa obywateli – powiedział Mariusz Błaszczak, minister spraw wewnętrznych i administracji podczas otwarcia posterunku Korytnicy. To jedna z pięciu jednostek, których pracę zainaugurował szef MSWiA.

Do 3 października otwarto 18 takich posterunków. Do końca roku planowane jest przywrócenie kolejnych 39 posterunków, a docelowo 150.

Minister Mariusz Błaszczak przypomniał, że wdrażanych jest szereg projektów, które mają usprawnić pracę policji i ułatwić kontakt społeczeństwa z funkcjonariuszami. Na terenie całej Polski uruchamiana jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Dzięki niej każdy z obywateli poprzez stronę internetowa może przekazać informacje o zagrożeniach w miejscu zamieszkania, które po weryfikacji funkcjonariuszy trafiają na mapę.

- Bardzo ważna w policji jest funkcja dzielnicowych. Również zmieniliśmy ich sposób pracy. Zostali oni odciążeni od zadań administracyjnych i biurowych – powiedział minister Mariusz Błaszczak. Przypomniał, że uruchomiona została  mobilna wyszukiwarka dzielnicowych, która jest bardzo prosta w obsłudze. Jednym kliknięciem można ustalić kontakt do naszego dzielnicowego. Po wpisaniu do niej adresu możemy sprawdzić, który funkcjonariusz odpowiada za dany rewir. Aplikacja zawiera także bazę teleadresową wszystkich komend i komisariatów w Polsce.

- Moim zadaniem jako ministra jest przywrócenie etosu służby Policji – wspomniał szef MSWiA. Przypomniał, że podczas Światowych Dni Młodzieży widać było pierwsze efekty tych działań. Po raz pierwszy w historii, policja otrzymała od pielgrzymów i mieszkańców Krakowa owacyjne podziękowania za swoją profesjonalną służbę.

(MSWiA / ms)