Pierwsze odtworzone posterunki w Dragaczu i Bukowcu, otwarte!

Data publikacji: 30.09.2016

Dziś w kujawsko-pomorskim odbyła się uroczystość symbolicznego otwarcia dwóch Posterunków Policji w Dragaczu i Bukowcu.

W uroczystościach uczestniczyli m.in. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak, Komendant Główny Policji nadinsp. dr Jarosław Szymczyk, Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz, Komendant Wojewódzki Policji w Bydgoszczy insp. Paweł Spychała.

Wśród gości byli także przedstawiciele władz samorządowych, parlamentarzyści, przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej oraz mieszkańcy.

Po złożeniu meldunku Ministrowi i przywitaniu gości Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak wręczył symbolicznie klucze Kierownikom Posterunków Policji w Bukowcu i Dragaczu. Następnie budynek poświęcił Kapelan kujawsko-pomorskiej Policji Ks. Prałat Stanisław Kotowski. Dalej nastąpiły okolicznościowe przemówienia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, Komendanta Głównego Policji oraz Wojewody Kujawsko-Pomorskiego.

W kolejnej części uroczystości Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji wręczył Medale „Młody Bohater”. Akcja Młody Bohater to nowa inicjatywa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych  i Administracji, która służy nagradzaniu i promowaniu godnych naśladowania postaw wśród dzieci i młodzieży. Nagroda Młody Bohater wręczana jest dzieciom i nastolatkom do lat 18, które ocaliły bądź aktywnie przyczyniły się do ocalenia życia innych osób.

W czerwcu podczas powrotu ze szkoły uczniowie kl. IIIB Gimnazjum nr 2 w Inowrocławiu: 16-letnia Julia, 15-letnia Magdalena i 15-letni Bartek zobaczyli leżącego na chodniku mężczyznę. Mężczyzna skarżył się na ból sera, a po chwili stracił przytomność. Młodzi ludzie natychmiast przystąpili do działania. Powiadomili pogotowie ratunkowe i rozpoczęli czynności reanimacyjne, prowadząc je aż do przyjazdu karetki. Z kolei w sierpniu w Bydgoszczy  przy ul. Kaliskiego doszło do stłuczki dwóch samochodów, przy czym kierowca, który ją spowodował odjechał. Widząc co się dzieje stojący na przejściu, razem z mamą i bratem, 12-letni Jakub pobiegł za odjeżdżającym mercedesem i zrobił jego zdjęcie aparatem telefonicznym, a także nakłonił kierowcę, aby wrócił na miejsce.  Także jego brat, 6-letni Paweł, zrobił zdjęcie aparatem telefonicznym mamy.

Ostatnim elementem uroczystości było zwiedzanie siedziby Posterunku Policji w Dragaczu. Posterunki Policji w Dragaczu i Bukowcu, których symboliczne otwarcie nastąpiło dziś są pierwszymi odtworzonymi w naszym województwie.

Otwarcie posterunków jest naszą odpowiedzią na oczekiwania mieszkańców, samorządów, ale też jest wynikiem policyjnych analiz.
Nie udałoby się to bez wsparcia samorządów, które przekazały znaczne środki na kompleksowy remont pomieszczeń i dostosowanie ich dla potrzeb policji. Ogromne słowa podziękowania należą się dla Wójtów gmin: Dragacz i Bukowiec oraz Starosty świeckiego.

Uruchomienie posterunku w Dragaczu to koszt kompleksowego wyposażenia i remontu oraz dostosowania pomieszczeń dla potrzeb policji. Wyniósł on łącznie ponad 193 tys. złotych z czego: 140 tys. przekazała Wójt Gminy Dragacz, 15 tys. Starosta i 38 tys. z budżetu policji. W posterunku pracować będzie 7 policjantów. Siedziba posterunku mieści się w budynku Urzędu Gminy w Dragaczu.

Uruchomienie posterunku w Bukowcu to koszt kompleksowego wyposażenia i remontu oraz dostosowania pomieszczeń dla potrzeb policji. Wyniósł on łącznie ponad 196 tys., z czego: ponad 150 tys. przekazała gmina, 15 tys. Starosta i ponad 28 tys. z budżetu policji. W posterunku pracować będzie 7 policjantów. Siedziba posterunku mieści się w budynku Urzędu Gminy w Bukowcu.

Źródło: KWP Bydgoszcz