Młodzi bohaterowie z Lubelszczyzny

Data publikacji: 13.09.2016

12 letni Szymon z Parczewa odebrał z rąk Ministra Spraw Wewnętrznych Mariusza Błaszczaka medal w ramach akcji Młody Bohater. Oprócz Szymona medalem została odznaczona 14 letnia Kinga. Szymon i Kinga wyróżnili się swoją bohaterską postawą, ratując zdrowie i życie innych ludzi. W uroczystości wzięli udział Komendant Główny Policji nadinsp. dr. Jarosław Szymczyk oraz Komendant Wojewódzki Policji w Lublinie insp. Paweł Dobrodziej.

27 czerwca w Siemieniu w woj. Lubelskim doszło do groźnego wypadku, w wyniku którego dwa pojazdy wypadły z drogi, a jeden z nich stanął w ogniu. Świadkiem całego zdarzenia był 12-letni Szymon, który podróżował ciężarówką ze swoim wujkiem. Chłopiec natychmiast opuścił pojazd i ruszył na pomoc poszkodowanym.  Zaczął gasić płomienie przy pomocy gaśnicy samochodowej, udało mu się również wybić szybę w jednym z samochodów i pomóc jego pasażerom w wydostaniu się. Po chwili do chłopca dołączył wujek. Mimo, że w pobliżu było wielu gapiów, nikt poza nimi nie zareagował na wypadek aż do przybycia strażaków.

Do drugiego wydarzenia doszło 22 czerwca w Rejowcu Fabrycznym. 14-letnia Kinga przechodząc obok niestrzeżonego przejazdu kolejowego zauważyła, że na torach siedzi dziwnie zachowująca się kobieta. Dziewczynka zadzwoniła na policję, jednak zanim patrol z Chełma zdążył dojechać na miejsce, do przejazdu zaczął zbliżać się pociąg. Kinga postanowiła zareagować i poprosiła o pomoc dwóch przejeżdżających w pobliżu kierowców. Wspólnie próbowali sprowadzić kobietę z torów. Udało im się również zatrzymać pociąg przed przejazdem.

Czujność, zdecydowanie i odwaga obojga młodych ludzi pomogła uchronić innych.

Akcja „Młody Bohater” to inicjatywa Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, która służy nagradzaniu i  promowaniu godnych naśladowania postaw wśród dzieci i młodzieży. Nagroda ta wręczana jest dzieciom, które ocaliły, bądź aktywnie przyczyniły się do ocalenia życia innych osób. Niezależnie od tego, czy udzieliły one pomocy osobie nieprzytomnej, wezwały służby ratunkowe, czy po prostu zaalarmowały o niebezpieczeństwie, ich dzielność i opanowanie zasługują na nagrodę.

Każdy laureat nagrody otrzymuje unikalny, numerowany medal i jest wpisywany do rejestru młodych bohaterów na stronie internetowej MSWiA, gdzie można poznać jego historię.

Źródło: KWP Lublin