Bydgoskie uroczystości upamiętniające policjantów pomordowanych w Miednoje w 1940 r.

Data publikacji: 05.09.2016

ZW NSZZ Policjantów był organizatorem i pomysłodawcą uroczystości upamiętniających policjantów pomordowanych w Miednoje w 1940 roku. Tak podniosła uroczystość musiała odbyć się przy współudziale Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy insp. Pawła Spychały. Prelekcje, okolicznościowa wystawa, msza święta poświęcona pamięci pomordowanych i złożenie kwiatów pod Pomnikiem Walki i Męczeństwa Ziemi Bydgoskiej były ważnymi elementami uroczystości.

Na uroczystości zaproszono m.in. kombatantów, uczestników II Wojny Światowej na czele z Prezesem Zarządu Stowarzyszenia Rodzina Katyńska Bydgoszcz Izabellą Montowską. Podczas obchodów upamiętniających mord w Miednoje 1940 r., obecni byli m.in.  Posłanka na Sejm RP Ewa Kozanecka, Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz, Wicemarszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Zbigniew Ostrowski, Wiceprezydent Miasta Bydgoszczy Iwona Waszkiewicz.

Uroczystości rozpoczęła Poseł na Sejm RP Ewa Kozanecka odczytując okolicznościowy list skierowany do organizatorów i uczestników obchodów.

Następnie odbyła się niezwykle ciekawa prelekcja wygłoszona przez dr Przemysława Wójtowicza – pracownika naukowego Delegatury IPN w Bydgoszczy- pt. „Zbrodnia Katyńska (1940 r.) jako element ludobójstwa na Narodzie Polskim”. Kolejną prelekcję „Miednoje 1940” wygłosił mł. insp. Paweł Zawada – Komendant Powiatowy Policji w Sępólnie Kraj.

Symbolicznym połączeniem pamięci, o tych, którzy spoczęli w Miednoje, a ideą tej uroczystości było wyrecytowanie wiersza Krzysztofa Cezarego Buszmana pt. „Pieśń Ciszy” poświęconego zamordowanemu policjantowi asp. Tymoteuszowi Stalkowskiemu, który to poemat również dziś usłyszą uczestnicy uroczystości na cmentarzu w Miednoje.

Na zakończenie tej części uroczystości młodzież I LO im. C.K. Norwida w Bydgoszczy zaprezentowała przedstawienie, przygotowane pod kierunkiem mgr Danuty Kołowacik, pt. „Klucze do domu” oraz występ chóru Primo pod dyrekcją dr Moniki Wilkiewicz.

Dalej zaproszeni goście udali się na wystawę  przygotowaną przez IPN pt. „Zbrodnia Katyńska”, gdzie na zdjęciach przedstawiono miejsca pomordowania funkcjonariuszy i żołnierzy w Miednoje.

Następnie w Katedrze pw. Św. Marcina i Mikołaja odbyła się uroczysta msza w intencji policjantów pomordowanych w 1940 roku w Miednoje oraz ich rodzin, koncelebrowana przez Ordynariusza Diecezji Bydgoskiej Księdza Biskupa Jana Tyrawę. Podniosłego charakteru mszy nadała obecność pocztów sztandarowych, kompanii honorowej Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy oraz orkiestry wojskowej z Bydgoszczy.

Ostatnim elementem uroczystości było złożenie wieńca pod pomnikiem Walki i Męczeństwa Ziemi Bydgoskiej.

Źródło: KWP Bydgoszcz