Minister Mariusz Błaszczak: Straż Graniczna rozbiła międzynarodową grupę przestępczą. To wydarzenie bez precedensu

Data publikacji: 25.08.2016

- To niewątpliwie nasz wspólny sukces. Zabezpieczenie prawie 3,5 ton narkotyków o wartości około 170 mln zł to wydarzenie bez precedensu. Polskie służby wcześniej takiego sukcesu nie odnotowały – powiedział Mariusz Błaszczak minister spraw wewnętrznych i administracji, wyróżniając funkcjonariuszy Straży Granicznej, którzy  współpracując z CBŚP i służbami z Włoch oraz Hiszpanii rozbili grupę przestępczą zajmującą się przemytem narkotyków z Maroko do Europy.

Podczas działań koordynowanych przez Europol zatrzymano 23 Polaków, w tym szefa grupy, Tomasza K, ps. „Klapa”. Zabezpieczono prawie 3,5 tony haszyszu i ok. 250 kg marihuany.

W konferencji podsumowującej działania Straży Granicznej uczestniczyli między innymi przedstawiciele służb z Włoch i Hiszpanii oraz Wil van GEMERT, zastępca dyrektora Europolu. Wszyscy zgodnie podkreślali profesjonalność polskich służb i bardzo dobrą współpracę na szczeblu międzynarodowym. W ciągu roku Europol wspiera około 500 takich śledztw. Ta policyjna agencja tworzy bazy danych, zapewnia wsparcie i koordynuje działania służb krajowych.

Polska Straż Graniczna to formacja bardzo profesjonalna. Mówili o tym przedmówcy z Hiszpanii i Włoch. Bardzo się cieszę, że współpraca z naszymi partnerami układa się tak dobrze – podkreślił minister Mariusz Błaszczak. Zapewnił też, że jest przekonany iż nie jest to ostatnia taka akcja.  Szef MSWiA podkreślił również, że przestępstwa narkotykowe są szczególnie dotkliwe dla społeczeństwa. - Przestępcy żerują na krzywdzie osób uzależnionych i ich rodzin – powiedział szef MSWiA.

Operacja „Huana”

Funkcjonariusze Morskiego Oddziału SG pracę nad tą sprawą rozpoczęli w 2014 roku. Celem operacji „Huana” było rozpracowanie zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się przemytem narkotyków, głównie marihuany i haszyszu. Nielegalne substancje z Maroka trafiały do krajów Unii Europejskiej. Rozprowadzane były w Polsce, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Niemczech i na Ukrainie.

Pierwsze zatrzymania

Pierwsze zatrzymania miały miejsce już w połowie 2015 roku m.in. w województwie  pomorskim. We Władysławowie Straż Graniczna zatrzymała dwóch Polaków, przy których zabezpieczono 38 kg haszyszu. Kolejne trzy osoby zatrzymano w Trójmieście. W halach magazynowych i pojazdach należących do zatrzymanych ujawniono 17 kg marihuany. Na terenie pomorskiego zatrzymano również kuriera przewożącego 7 kg marihuany.

Jednocześnie w ręce policjantów CBŚP w 2015 r. wpadło dwóch Polaków, którzy zorganizowali przemyt z Holandii 1,5 kilograma kokainy. Później bezpośrednia wymiana informacji przez funkcjonariuszy CBŚP ze służbami francuskimi zaowocowała zatrzymaniem w pobliżu Nicei dwóch Polaków, przemycających 93 kilogramy marihuany. W lipcu 2015 roku policjanci, wymieniając informacje z policją niemiecką, doprowadzili do zatrzymania pod Hamburgiem czterech Polaków, przewożących 15 kilogramów marihuany.

Międzynarodowa współpraca

W 2016 roku przeciwko grupie skierowano połączone siły Straży Granicznej i Centralnego Biura Śledczego Policji. W maju 2016 roku powołany został zespół koordynacyjny składający się z funkcjonariuszy obu służb. Z uwagi na fakt, że rozpracowywana grupa przestępcza była coraz bardziej aktywna na terenie państw Europy Zachodniej i w rejonie Morza Śródziemnego w szczególności Hiszpanii, Włoch, Niemiec i Francji, jak również Afryki Północnej, Europol uruchomił międzynarodową operację o kryptonimie „ESCOTA”.

Na podstawie informacji polskiej Straży Granicznej służby hiszpańskie objęły niejawną kontrolą jacht pod polską banderą. Z posiadanych informacji wynikało bowiem, że grupa planuje przerzucić na nim znaczne ilości narkotyków z Afryki Północnej, właśnie do Hiszpanii. Załoga jachtu wypłynęła z Maroka i kierując się po wodach międzynarodowych Morza Śródziemnego, nie wpłynęła jednak na wody terytorialne Hiszpanii. Na początku lipca jacht wpłynął na wody terytorialne Włoch, gdzie w okolicy portu w Civitavecchia służby włoskie przejęły kontrolę nad jachtem i zmusiły załogę do zawinięcia do portu. Funkcjonariusze Gwardii Finansowej w wyniku przeszukania łodzi ujawnili ponad 3 tony haszyszu. Członkowie załogi, 2 Polaków, zostali zatrzymani.

Finał sprawy

Pod koniec lipca 2016 r. przeprowadzono kolejne realizacje, których celem było zatrzymanie innych osób zamieszanych w nielegalny proceder. Działania odbyły się w Polsce i Hiszpanii. Wzięli w nich udział funkcjonariusze Guardia Civil, Straży Granicznej, CBŚP i Guardia Di Finanza. Zatrzymano kolejne 2 osoby i zabezpieczono 14 tysięcy EURO, karty kredytowe, mercedesa oraz motocykl marki Honda, komputery, nośniki danych, telefony i karty SIM, a także dwie maczety, które zostaną poddane badaniom pod kątem ujawnienia na nich śladów biologicznych. Wśród zatrzymanych był szef grupy, Tomasz K, ps. „Klapa”.

Śledztwo w sprawie udziału obywateli Polski w zorganizowanej grupie przestępczej o przestępstwo wewnątrzwspólnotowego przemytu narkotyków pomiędzy państwami Unii Europejskiej prowadzi Prokuratura Krajowa Wydział Zamiejscowy w Gdańsku.

Źrodło: MSWiA