Huzarzy w Kuligowie. Policjanci w Obronie Ojczyzny w Sierpniu 1920 roku

Data publikacji: 22.08.2016

W sobotę 20 sierpnia br. w Kuligowie (pow. wołomiński) odbyła się inscenizacja historyczna bitwy, w której w roku 1920 udział wzięli funkcjonariusze Policji Państwowej w szeregach 3 Szwadronu Huzarów Śmierci. Ich męstwo i odwaga znacząco wpłynęły na losy starć z bolszewikami. Obchody objęte były honorowym patronatem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Błaszczaka. Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Czasopismo "Policja 997".

W uroczystościach udział wziął Podsekretarz Stanu MSWiA Wiceminister Tomasz Zdzikot, Szef Gabinetu Politycznego MSWiA Łukasz Kudlicki, Wójt Gminy Dąbrówka Radosław Korzeniewski, Dyrektor Biura Historii i Tradycji Policji KGP mł. insp. Daniel Głowacz oraz funkcjonariusze Biura Operacji Antyterrorystycznych KGP i Komendy Stołecznej Policji.

Uroczystość rozpoczęła się mszą św. w intencji Ojczyzny i jej Obrońców. Następnie Wiceminister Tomasz Zdzikot, Wójt Gminy Radosław Korzeniewski i Dyrektor Biura Historii i Tradycji Policji KGP mł. insp. Daniel Głowacz odsłonili tablicę upamiętniającą udział polskich policjantów w walkach z nawałą bolszewicką w 1920 r. Podczas uroczystości otwarto także wystawę czasową - "Policja Państwowa w niepodległej Polsce 1918 - 1939".

Następnie rozpoczęła się inscenizacja historyczna Huzarzy Śmierci w Kuligowie. W pogoni za bolszewikami, odtwarzająca epizody z Bitwy Warszawskiej.

Rekonstrukcji towarzyszył festyn rodzinny. W organizację zaangażowało się Biuro Historii i Tradycji KGP, Biuro Operacji Antyterrorystycznych  KGP, a także Komenda Stołeczna Policji. Zgromadzeni uczestnicy podczas imprezy mogli podziwiać m.in. łódź patrolową, samochód pancerny, pokaz skoków spadochronowych policjantów BOA ze śmigłowca, mobilne miasteczko Ruchu Drogowego z Komendy Stołecznej Policji oraz mobilny posterunek. Wszystkie przygotowane atrakcje wzbudziły wielkie zainteresowanie przybyłych na miejsce uczestników imprezy plenerowej.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Czasopismo "Policja 997".

Fundacja Skrzydła Chwały, która była inicjatorem wydarzenia, zajmuje się rozwijaniem podobnych inicjatyw w Polsce i za granicą, a także organizowaniem i realizowaniem cyklicznych wydarzeń z udziałem Rekonstruktorów odtwarzających różne epoki historyczne.

Źródło: KGP