Wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński: Mapa zagrożeń bezpieczeństwa będzie wprowadzona w całej Polsce

Data publikacji: 17.08.2016

- Program „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa” realizowany pilotażowo w trzech garnizonach sprawdził się. Dlatego podjęliśmy decyzję, że program od września będzie realizowany w całej Polsce – poinformował w środę Jarosław Zieliński, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Pilotaż programu „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa” jest realizowany od 1 lipca br. na terenie garnizonów: podlaskiego, pomorskiego i stołecznego. To interaktywne narzędzie, dzięki któremu można zapoznać się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi bezpieczeństwa i zagrożeń w danej lokalizacji.

Mapa pomaga również wskazać miejsca, na które lokalne służby powinny zwrócić szczególną uwagę. Policja weryfikuje sygnały o zagrożeniach, a jeśli informacje okażą się prawdziwe, zostają wprowadzone na mapę. Mapa zagrożeń będzie także narzędziem pomocniczym przy przywracaniu części zlikwidowanych posterunków Policji. – To swoista platforma wymiany informacji, przy pomocy której obywatel, w trosce o wspólne bezpieczeństwo, dzieli się z Policją informacjami o potencjalnych zagrożeniach. Chodzi o zaproszenie społeczeństwa do współpracy z Policją na rzecz poprawy bezpieczeństwa – powiedział wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński. Jednak w razie potrzeby pilnej interwencji Policji należy zawsze korzystać z numerów alarmowych 112 lub 997.

W czasie pilotażu na terenie garnizonów: podlaskiego, pomorskiego i stołecznego z mapy skorzystało ponad 35 tys. użytkowników. Odnotowano ponad 86 tys. odsłon aplikacji. – Aktualnie mamy już ponad 6 tys. zgłoszeń od obywateli, a podkreślam, że chodzi tylko o trzy garnizony. Jesteśmy przekonani, że kiedy wprowadzimy program na terenie całego kraju, zainteresowanie obywateli będzie tak samo duże – poinformował wiceszef MSWiA.

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji podkreślił, że „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa” została dobrze przyjęta przez społeczeństwo. – Biorąc pod uwagę liczbę zgłoszeń i zainteresowanie obywateli tą formą komunikacji, mogę powiedzieć, że ta koncepcja w pełni się sprawdziła – ocenił Jarosław Zieliński. Jednocześnie zaznaczył, że Polacy bardzo poważnie podeszli do nowego programu, o czym świadczy śladowa liczba fałszywych zgłoszeń.

Najczęściej zgłoszenia dotyczyły spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych, przekraczania przez kierujących dozwolonej prędkości oraz nieprawidłowego parkowania. Policjanci zajmowali się też zgłoszeniami o niewłaściwym oznakowaniu dróg. – Weryfikujemy również takie sygnały, a potem kierujemy odpowiednie wnioski do zarządcy drogi – powiedział inspektor Jan Lach, Zastępca Komendanta Głównego Policji.

- Cały czas trwają prace nad udoskonalaniem nowego narzędzia, jakim jest „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa”. Wprowadzamy jeszcze drobne korekty i zakładamy, że pomiędzy 1 a 10 września program ruszy w całej Polsce – zapowiedział Jarosław Zieliński, sekretarz stanu w MSWiA. Wiceminister podkreślił również, że program jest jednym z elementów „pracy Policji bliżej ludzi i z ludźmi”.

Źródło: MSWiA