Uroczyste obchody Święta Policji w Łomży

Data publikacji: 08.08.2016

W Łomży odbył uroczysty apel z okazji obchodów 97 rocznicy powstania Polskiej Policji. Awanse na wyższe stopnie służbowe otrzymało w sumie 60 łomżyńskich policjantów. W uroczystości uczestniczył Sekretarz Stanu w MSWiA Pan Jarosław Zieliński. Policyjne święto uświetniła Kompania Reprezentacyjna Oddziału Prewencji Policji w Białymstoku.

Policja Państwowa została powołana ustawą Sejmu II Rzeczypospolitej z 24 lipca 1919 r. Na pamiątkę tego wydarzenia łomżyńscy policjanci w niedzielę (07.08.2016 r.) obchodzili uroczystość 97-lecia powstania Polskiej Policji. Uroczysty apel odbył się na Starym Rynku w Łomży. Poprzedzony był Mszą Świętą w Katedrze św. Michała Archanioła w Łomży, celebrowaną przez biskupa łomżyńskiego Janusza Stepnowskiego.

W policyjnym święcie uczestniczył Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Jarosław Zieliński oraz Komendant Wojewódzki Policji w Białymstoku insp. Daniel Kołnierowicz. W uroczystości udział wzięli również przedstawiciele instytucji samorządowych, służb mundurowych, duchowieństwa, pracownicy Policji oraz rodziny świętujących funkcjonariuszy i mieszkańcy miasta.

Apel był okazją do uhonorowania codziennych starań funkcjonariuszy i ich służby na rzecz bezpieczeństwa obywateli. Awanse na wyższe stopnie policyjne otrzymało w tym roku 60 mundurowych. W trakcie uroczystości, komisarz Tomasz Haraburda pełniący dotychczas obowiązki I Zastępcy Komendanta Miejskiego Policji w Łomży, otrzymał z rąk wiceministra MSWiA akt mianowania na to stanowisko. Wręczono także srebrny Medal „Za Długoletnią Służbę” oraz dwie Odznaki „Zasłużony Policjant”. Były życzenia kwiaty i chwile wzruszenia. Przemawiający podkreślali, że jest to ważny dzień dla wszystkich łomżyńskich funkcjonariuszy, ale przede wszystkim możliwość podziękowania stróżom prawa za ich codzienną,  wymagającą służbę.

Z myślą o mieszkańcach Łomży, policjanci zorganizowali też stoisko profilaktyczne, które cieszyło się dużym zainteresowaniem, zwłaszcza wśród dzieci. Można było tam obejrzeć sprzęt wykorzystywany przez policjantów w codziennej służbie, zapoznać się z codzienną pracą dzielnicowego oraz porozmawiać o szeroko rozumianym bezpieczeństwie w trakcie letniego wypoczynku. Dodatkowo, była możliwość oznakowania swojego jednośladu.

Źródło: KWP Białystok