"Rozmawiaj, zanim sięgnie po alkohol"- możesz uchronić swoje dziecko!

Data publikacji: 01.08.2016

W ramach kampanii społecznej "Pozory mylą-dowód-nie" przez cały rok policjanci sprawdzają punkty sprzedaży alkoholu pod kątem sprzedaży osobom niepełoletnim. W ramach kampanii policjanci kierują słowa ostrzeżeń także do rodziców, podczas wakacji ten apel jest szczególnie głośny.

Dzieci i młodzież eksperypentuje z alkoholem i innymi środkami odurzającymi szczególnie podczas czasu wolnego. Wakacje i czas spędzony często bez obecności rodziców może sprzyjać sięganiu po alkohol w trakcie zabawy, wypoczynku, wyjazdów z rówieśnikami.

Dorośli mogą temu przeciwdziałać:

  • rodzice przed wyjazdem dziecka wyraźnie powinni wyrazić swoje stanowisko wobec alkoholu, powiedzieć jakie są skutki jego picia w młodym wieku i nadużywania,
     
  • opiekunowie dzieci na obozach i koloniach letnich powinni zwracać uwagę na to jak zachowują się ich podopieczni; rozmawiać, omawiać przypadki niebezpieczne,
     
  • dorośli, którzy widzą jak dziecko kupuje alkohol powinni zareagować i temu zapobiec,
     
  • sprzedawcy alkoholu jeśli mają jakąkolwiek wątpliwość co do wieku osób, kupujących alkohol, mają prawo poprosić o dowód tożsamości.

 

Przypominamy! Sprzedaż alkoholu osobom niepełnoletnim jest przestępstwem a picie alkoholu przez osoby niepełnoletnie-przejawem demoralizacji. 

Źródło: KWP Szczecin