Stołeczne obchody Święta Policji

Data publikacji: 19.07.2016

Wczoraj (18.07) punktualnie o godz. 11 na Placu Krasińskich odbył się uroczysty apel z okazji 97. rocznicy powołania Policji. Podczas uroczystości, w której wzięli udział m.in. Zastępca Komendanta Głównego Policji insp. Jan Lach, Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera, Zastępca Prezydent m.st. Warszawy Jarosław Jóźwiak, kierownictwo Komendy Stołecznej Policji, stołeczni policjanci otrzymali odznaczenia i nominacje na wyższy stopień służbowy.

Uroczystości na Placu Krasińskich poprzedziła Msza św. w intencji stołecznych policjantek, policjantów i pracowników Policji, która odbyła się w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. Uczestniczyli w niej: Komendant Stołeczny Policji wraz z zastępcami, kierownicy jednostek i komórek organizacyjnych stołecznego garnizonu oraz policjantki i policjanci awansowani i odznaczeni z okazji tegorocznego Święta Policji. Biskup Polowy Wojska Polskiego ks. Józef Guzdek podczas homilii powiedział: - W szeregach stołecznej Policji są funkcjonariusze, którzy etyczne zasady postępowania  wynieśli z domu rodzinnego. (…) Tak zostały ukształtowane Wasze sumienia, że w warunkach ekstremalnych zawsze opowiadacie się po stronie słabszych i poszkodowanych, nawet za cenę utraty zdrowia i życia. (…) To właśnie oczy stołecznych policjantów są w stanie dostrzec człowieka w potrzebie, a uszy nie są głuche na głos wołający: „Ratunku!”. (…) Msza św., którą dzisiaj sprawuję w Waszej intencji, jest wyrazem dziękczynienia, jest słowem „dziękuję” wypowiedzianym  przeze mnie w imieniu wszystkich tych bezimiennych, którzy są wdzięczni za Wasze poświęcenie i trud, ale nie mogą tego zrobić osobiście.

Uroczysty apel rozpoczął się od złożenia meldunku Zastępcy Komendanta Głównego Policji przez dowódcę uroczystości, kom. Tomasza Majewskiego. Po podniesieniu flagi na maszt, odegrano Hymn RP. Następnie wszyscy zebrani uczcili minutą ciszy ofiary zamachu w Nicei.

Z okazji Święta Policji Zastępca Komendanta Głównego Policji w asyście Wojewody Mazowieckiego oraz Komendanta Stołecznego Policji wręczyli odznaczenia i akty mianowania na wyższe stopnie policyjne. W tym roku 3 policjantów zostało odznaczonych Krzyżem Zasługi, 77 – medalem „Za Długoletnią Służbę”, 92 zostało wyróżnionych odznaką „Zasłużony Policjant”. Tradycyjnie Święto Policji to także czas awansów. 3142 policjantek i policjantów garnizonu stołecznego otrzymało akty mianowania na wyższe stopnie, w tym 128 w korpusie oficerów. Ponadto podczas uroczystości na placu za szczególne osiągnięcia w służbie 18 funkcjonariuszy uhonorowano dyplomami Prezydent m.st. Warszawy i 18 – nagrodami przyznanymi przez Komendanta Stołecznego Policji.

Niespodzianką dla zaproszonych gości było wręczenie przez Komendanta Stołecznego Policji okolicznościowych grawertonów. W ten sposób wyróżnieni zostali: insp. Jan Lach, Zastępca Komendanta Głównego Policji; Zdzisław Sipiera, Wojewoda Mazowiecki; płk. Tomasz Połuch, Komendant Główny Żandarmerii Wojskowej; Andrzej Szeliga, Prokurator Regionalny w Warszawie  oraz Jego Ekscelencja ks. Biskup Józef Guzdek, Biskup Polowy Wojska Polskiego.

Jako pierwszy głos zabrał gospodarz stołecznych obchodów Święta Policji – Komendant Stołeczny Policji insp. Robert Żebrowski. Zwrócił się do policjantek, policjantów i pracowników Policji mówiąc: - Służba w Policji to wyjątkowy rodzaj służby państwowej. (…)  Służba społeczeństwu to nasz priorytet i powołanie. (…) Policjanci, policjantki i pracownicy Policji w tym szczególnym dniu kieruję wyrazy najwyższego uznania i podziękowania za ofiarną, rzetelną służbę i pracę. Dziękuję za to, że zdecydowanie i skutecznie realizujecie obowiązki służbowe, że zawsze jesteście blisko ludzi i reagujecie na zgłaszane problemy i oczekiwania. Wasz trud i oddanie, rozwaga i odpowiedzialność za podejmowanie decyzji, od których często zależy życie i zdrowie ludzi, godne są najwyższego szacunku. (…) Słowa podziękowań kieruję również do waszych rodzin , które z wielką wyrozumiałością znoszą trudy policyjnej służby i zawsze dodają nam siły. (…) Najlepsze życzenia kieruję także do pracowników cywilnych Policji – to także od Waszej pracy w znacznym stopniu zależy skuteczność działania policyjnych służb. Szef stołecznych policjantów zwrócił się także do przedstawicieli władzy rządowej i samorządowej.  – Dziękuję za przychylny stosunek do Policji i spraw porządku i bezpieczeństwa publicznego oraz stałe wspieranie naszych działań, co pomaga nam być jeszcze bardziej skutecznymi. Przedstawicielom wymiaru sprawiedliwości dziękuję za codzienną efektywną współpracę. Natomiast reprezentantom zaprzyjaźnionych służb dziękuję za partnerskie współdziałania. Jestem przekonany, że nasza dalsza współpraca będzie równie owocna, jak do tej pory.

Zastępca komendanta Głównego Policji insp. Jan Lach podziękował stołecznym policjantom za profesjonalne przygotowanie zabezpieczenia szczytu NATO zakończonego w ubiegłym tygodniu. Równocześnie przypomniał o kolejnym ważnym wydarzeniu, w którym będą brali w najbliższych dniach udział stołeczni funkcjonariusze – Światowych Dniach Młodzieży. Na zakończenie przemówienia policjantom, policjantkom i pracownikom policji życzył wielu sukcesów, satysfakcji z wykonywanej służby i pracy. Wszystkim wyróżnionym pogratulował odznaczeń, awansów na wyższy stopień służbowy oraz otrzymanych wyróżnień. – To dowód najwyższego uznania i podziękowania za wytrwałą służbę i pracę – powiedział.

Wojewoda Mazowiecki, Zdzisław Sipiera podziękował policjantom za służbę, która przynosi efekty w postaci coraz większego przeświadczenia, że żyjemy w bezpiecznym mieście, w bezpiecznym garnizonie.

Jako ostatni zabrał głos Jarosław Jóźwiak, Zastępca Prezydent m.st. Warszawy, który m.in. powiedział: - Dobra praca policjantów garnizonu przyczynia się do kształtowania pozytywnego wizerunku Warszawy oraz samej Policji. (…) Mieszkańcy doceniają poczucie bezpieczeństwa, które im na co dzień stwarzacie i za to dziękuję. (…) Dziękuję za codzienny wysiłek podejmowany niejednokrotnie z narażeniem życia i zdrowia. Jesteście wszystkim warszawiakom niezwykle potrzebni.

Zastępca Komendanta Głównego Policji w asyście Komendanta Stołecznego Policji, Wojewody Mazowieckiego oraz Zastępcy Prezydenta m.st. Warszawy złożył wieniec przed pomnikiem Powstania Warszawskiego 1944 r. Część oficjalną obchodów zakończyła defilada Kompanii Reprezentacyjnej Policji z pocztem sztandarowym KSP.

Stołecznym obchodom towarzyszyła Orkiestra Reprezentacyjna Policji, Kompania Reprezentacyjna Policji wystawiona przez Oddział Prewencji Policji w Warszawie wraz z pocztem flagowym i sztandarowym Komendy Stołecznej Policji, pocztami sztandarowymi KRP i KPP oraz pododdział wyróżnionych policjantów. Policjanci OPP wystawili posterunek honorowy przed pomnikiem Powstania Warszawskiego 1944 roku.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in.: Zastępca Komendanta Głównego Policji insp. Jan Lach, Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera, Zastępca Prezydent m. st. Warszawy Jarosław Jóźwiak, komendanci wojewódzcy oraz byli komendanci stołecznej Policji. Wśród przybyłych na uroczystość gości byli także przedstawiciele samorządu, administracji, formacji mundurowych oraz instytucji i służb współpracujących z Policją w Warszawie, kadra kierownicza jednostek i komórek organizacyjnych Komendy Stołecznej Policji, reprezentanci związków zawodowych oraz przedstawiciele duchowieństwa.

Źródło: KSP