Święto w najstarszej polskiej Szkole Policji

Data publikacji: 12.07.2016

Przez dwa dni trwały uroczystości związane z obchodami święta Policji w słupskiej Szkole Policji. W pierwszym dniu obchodów uroczystą mszę świętą w intencji policjantów i pracowników Policji odprawił sufragan diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej. Kolejnego dnia, na głównym placu apelowym odbyły się uroczystości oficjalne, które uświetniła Orkiestra Reprezentacyjna KWP z Wrocławia.

Uroczystości religijne odbyły się w słupskim kościele pod wezwaniem św. Maksymiliana Kolbe, proboszcz tej parafii ks. Lucjan Huszczonek jest kapelanem Szkoły Policji. Nabożeństwo zostało odprawione z pełnym ceremoniałem policyjnym, o który zadbała orkiestra z Wrocławia.
W wygłoszonej homilii bp Krzysztof Zadarko odwoływał się między innymi do etosu służby policjanta. Biskup podkreślił, że policjant w stosunku do osób łamiących prawo może użyć siły, ale zawsze towarzyszyć musi temu refleksja, aby przymus był adekwatny do przewinienia.

Uroczystości oficjalne odbyły się na głównym placyu apelowym Szkoły. Komendant insp. Jacek Gil wręczył policjantom medale i odznaczenia. W uroczystościach uczestniczyli między innymi byli komendanci Szkoły Policji. Wśród zaproszonych gości obecni byli parlamentarzyści, samorządowcy oraz komendanci wielu jednostek służb mundurowych z Pomorza Środkowego.
Już tradycyjnie obchody rozpoczęły sie od "Dnia otwartej Szkoły". W tegorocznej edycji oprócz nieszkańców i turystów uczestniczyli także żołnierze z 7. Brygady Obrony Wybrzeża.

Przebieg uroczystości oficjalnych uświetniła Orkiestra Reprezentacyjna Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu pod dyrekcją kom. Adama Witiwa.

Policja Państwowa została powołana ustawą Sejmu II Rzeczypospolitej z 24 lipca 1919 roku. Na pamiątkę tego wydarzenia współczesna Policja obchodzi swoje święto właśnie w lipcu.

Źródło: Szkoła Policji w Słupsku