Policyjne zabezpieczenie szczytu NATO w Warszawie

Data publikacji: 11.07.2016

Około 7 tysięcy funkcjonariuszy Komendy Stołecznej Policji wspieranych przez policjantów z innych garnizonów, a także Centralnego Biura Śledczego Policji i Komendy Głównej zabezpieczało szczyt NATO w Warszawie. Policjanci ochraniali Stadion Narodowy, gdzie trwały obrady, trasy przejazdów kolumn specjalnych oraz miejsca pobytu gości, a także dbali o bezpieczeństwo i porządek publiczny na terenie miasta.
 

Podczas operacji w Komendzie Stołecznej Policji działał policyjny sztab, do którego na bieżąco trafiały meldunki do dowódców poszczególnych operacji. Uruchomiono także Policyjne Centrum Dowodzenia w Legionowie, w którym pracowali przedstawiciele nie tylko wszystkich formacji podległych MSWiA - Policji, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu i Państwowej Straży Pożarnej, ale też m.in. Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych oraz zaproszeni eksperci Interpolu. Ich zadaniem było koorydnowanie i integrowanie działań służb.

W ciągłej gotowości pozostawali policjanci z jednostek antyterrorystycznych. Na terenie całego miasta pracowało wielu policjantów kryminalnych, których zadaniem było wykrywanie ewentualnych zagrożeń w sposób umożliwiający szybką ich eliminację.

Nad Warszawą krążyły policyjne śmigłowce wyposażone w sprzęt umożliwiający bezpośrednie przekazywanie rejestrowanego przez kamery obrazu do Policyjnego Centrum Dowodzenia i Sztabu KSP.

W znacznej mierze zmieniło się funkcjonowanie ulic w Śródmieściu, na Pradze-Południe, Woli oraz Ochocie. Część ulic została wyłączona z parkowania oraz zamknięta dla samochodów i rowerów. Wprowadzono stałe i czasowe wyłączenia z ruchu. Stałe dotyczyły głównie okolic stadionu oraz trasy pomiędzy Rondem Waszyngtona, a centrum miasta. Czasowe utrudnienia dotyczyły pozostałych ulic, którymi poruszały się kolumny specjalne pilotowane przez policjantów ruchu drogowego. Wszystkie trasy były całodobowo zabezpieczane przez policjantów prewencji.

Pod ochroną Policji były hotele, w których zatrzymali się uczestnicy obrad oraz stadion, na którym spotkali się przywódcy krajów NATO, a wśród nich Prezydent USA Barack Obama, liderzy Unii Europejskiej, Banku Światowego i ONZ. Policjanci zabezpieczali pobyt 18 prezydentów, 21 szefów rządu, 41 szefów MSZ oraz 39 ministrów Obrony Narodowej.

Szczególne środki bezpieczeństwa (łącznie z ograniczeniem ruchu pieszego) obowiązywały również wokół Pałacu Prezydenckiego, Zamku Królewskiego, Teatru Wielkiego, Pałacu Prymasowskiego. Sprawdzono bardzo dokładnie pod względem pirotechnicznym trasy przejazdu delegacji, hotele, miejsca spotkań i sam Stadion Narodowy. Wokół stadionu wyznaczono tzw. "strefę zero”.

Wzmożonym nadzorem objęte było warszawskie Lotnisko Chopina oraz Lotnisko Modlin, gdzie lądowały i skąd odlatywały delegacje państwowe. Policjanci pełniący służbę w rejonach tych portów zabezpieczyli przyloty 136 delegacji (ponad 1,2 tys. osób z 50 państw) oraz odloty 88 delegacji (ponad 1 tys. osób z 39 państw). W działaniach tych w kulminacyjnym momencie wzięło udział 81 policjantów.

W ramach podoperacji zabezpieczono kilkanaście zgromadzeń publicznych. W trakcie działań nie odnotowano żadnych incydentów.

W Komendzie Stołecznej Policji w dniach 7-9 lipca uruchomiona została także specjalna, całodobowa infolinia o utrudnieniach w ruchu drogowym w związku z odbywającym się w Warszawie szczytem NATO.

W dniach 8-9 lipca br. na terenie kraju odbywaly się "Ogólnopolskie Dni NATO". Łącznie zabezpieczono 23 imprezy. Do działań skierowano łącznie 196 funkcjonariuszy Policji.

Wielomiesięczne przygotowania do szczytu NATO w Warszawie, obejmujące zarówno planowanie działań, jak i odpowiednie zaplecze logistyczne, w tym zakup sprzętu, pozwoliły na zabezpieczenie tego wydarzenia na najwyższym możliwym poziomie.

(KSP / mw)

Zdjęcia: Andrzej Mitura, Sławomir Katarzyński, Paweł Ostaszewski, Andrzej Chyliński