Ważne informacje związane z organizacją "Szczytu NATO" w Warszawie

Data publikacji: 07.07.2016

W związku ze szczytem NATO, między 6 a 9 lipca w znacznej mierze zmieni się funkcjonowanie ulic w Śródmieściu, na Pradze-Południe, Woli oraz Ochocie. Ulice zostaną wyłączone z parkowania oraz zamknięte dla samochodów i rowerów. Pojazdy komunikacji miejskiej będą kierowane na trasy objazdowe. Z żeglugi natomiast wyłączony zostanie odcinek Wisły od mostu Łazienkowskiego do mostu Gdańskiego. W tym czasie zostały wprowadzone też znaczące ograniczenia w ruchu lotniczym, m.in. dronów.

Zmiana organizacji ruchu  -  szczegółowy wykaz ulic
W dniach 7-9 lipca wprowadzone będą duże zmiany w ruchu drogowym. Najwięcej wyłączeń ruchu będzie w pobliżu PGE Narodowy a także w ścisłym centrum miasta i w okolicy Starego Miasta. Wyłączone z ruchu zostaną m.in. Aleje Jerozolimskie i most Józefa Poniatowskiego, rondo J. Waszyngtona, al. Zieleniecka, Wybrzeże Szczecińskie, J. Zamoyskiego, Wał Miedzeszyński, Królewska, Senatorska, Podwale, Miodowa, Emilii Plater, Poznańska. Zamknięta będzie nadwiślańska plaża na wschodnim brzegu rzeki pomiędzy mostem Józefa Poniatowskiego a Świętokrzyskim. Ograniczenia dotkną także pieszych – całkowicie zamknięta będzie al. Zieleniecka, Wybrzeże Szczecińskie, most i al. Józefa Poniatowskiego.

Zakazy zatrzymywania się (wyłączenia z parkowania) – szczegółowy wykaz ulic
Pierwsze zakazy zatrzymywania się wraz z tabliczką informującą o możliwości wywiezienia pojazdu na koszt właściciela  obowiązywać będą od 6 lipca, godz. 22.00. Zakazy będą dotyczyły także wyznaczonych miejsc postojowych, zatok i chodników oraz na ulicach poprzecznych w odległości do 50 m od skrzyżowań ulic.

Mieszkańcy tych obszarów będą mogli bezpłatnie parkować swoje pojazdy na innych miejscach niż przypisane do ich abonamentów Strefy Płatnego Parkowania Niestrzeżonego lub całodobowo na parkingach P+R.

Zmiany w komunikacji publicznej – szczegółowy wykaz linii
Zmiany w ruchu drogowym wiążą się z dużymi zmianami w kursowaniu komunikacji miejskiej. Pierwsze autobusy i tramwaje zmienią trasy w czwartek, 7 lipca od ok. godz. 9.00 (etap I zmian). Największe zmiany obowiązywać będą od piątku, 8 lipca od ok. godz. 00.00 do soboty 9 lipca do godz. 24.00 (etap III).

Ze względu na specyfikę lipcowego wydarzenia, w którym udział bierze wiele głów państw, wymienione informacje mogą ulec zmianie. W trakcie trwania samego szczytu służby państwowe mogą operacyjnie zdecydować o wyłączeniu z ruchu także innych ulic.

Informacje dla mieszkańców
Informacje o utrudnieniach w trakcie szczytu NATO przekazywane są do mieszkańców poprzez wielorakie kanały komunikacji. Plakaty i ulotki umieszczone są w budynkach mieszkalnych, użyteczności publicznej i biurowcach w rejonach najbardziej dotkniętych zakazami parkowania oraz zmianami w organizacji komunikacji zbiorowej i prywatnej. We wszystkich środkach komunikacji miejskiej na ekranach mieszkańcy mogą obejrzeć specjalne spoty.

Pełna, zbiorcza informacja dostępna jest także na stronie miasta: www.um.warszawa.pl oraz w Miejskim Centrum Kontaktu Warszawa 19115 (www.warszawa19115.pl, tel. 19115 oraz bezpłatna mobilna aplikacja).

Informacje w j. angielskim znajdują się także na anglojęzycznej wersji oficjalnej strony stolicy: www.um.warszawa.pl/en
Szczegółowe wykazy ulic oraz mapki i plakaty są także do pobrania tutaj.


Komunikat Nawigacyjny nr 34/2016

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Warszawie informuje, że ze względu na odbywający się w Warszawie szczyt NATO, od godziny 24.00 dnia 7 lipca 2016 r. do godziny 24.00 dnia 9 lipca 2016 r., odcinek Wisły na terenie Warszawy od mostu Łazienkowskiego do mostu Gdańskiego zostaje wyłączony z żeglugi.

Komunikat zamieszczono na podstawie art. 92 ust. 1 ustawy z dnia 18 grudnia 2001 r. Prawo wodne (Dz. U. z 2015 r. poz. 469) oraz art. 43 ust.6 ustawy z dnia 21 grudnia 2000 r. o żegludze śródlądowej (Dz.U. z 2013 r. poz. 1458)


DRONY podczas "Szczytu NATO"

W dniach 7- 10 lipca 2016 r. w Warszawie odbędzie się „Szczyt NATO” oraz  w dniach 25.07-01.08.2016r. w okolicach Krakowa oraz w Częstochowie odbędą się Światowe Dni Młodzieży. W tych terminach zostały wprowadzone znaczące ograniczenia w ruchu lotniczym dla wielu rodzajów działalności lotniczej, a nawet zakazy lotów w promieniu 100 km od Stadionu Narodowego w Warszawie  oraz w promieniu 100 km od Błoni Krakowskich oraz 50 km od Jasnej Góry. Dotyczy to w szczególności lotnictwa ogólnego, modeli latających,  bezzałogowych statków powietrznych „dronów”, paralotni itp.
 
Z tego zakazu wyłączone są tylko niektóre: loty Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, lotnictwa państwowego, loty SAR, loty wojskowe, policyjne, straży pożarnej, rejsowe i czarterowe loty samolotów pasażerskich.
 
Kategoryczny zakaz lotów dronów dotyczy wszystkich rodzajów działalności lotniczej zarówno wykonywanych w celach sportowo rekreacyjnych jak i innych czyli w celach „komercyjnych”. PAŻP przypomina, że zakaz lotów „dronów” dotyczy też tych operatorów modeli latających i bezzałogowych statków powietrznych, dla których zostały wydane przez PAŻP długo terminowe warunki lotów w przestrzeniach kontrolowanych CTR.
 
Jednocześnie Polska Agencja Żeglugi Powietrznej przypomina, że zgodnie z art. 212 ust. 1 lit. A ustawy z 3 lipca 2002 r. Prawo lotnicze:  kto wykonując lot przy użyciu statku powietrznego, narusza przepisy dotyczące ruchu lotniczego obowiązujące w obszarze, w którym lot się odbywa, podlega karze pozbawienia wolności do lat pięciu.

 

Źródło: KSP