"Bezpieczne wakacje" z IPA

Data publikacji: 28.06.2016

Międzynarodowe Stowarzyszenie Policji /IPA/ zorganizowało w Świnoujściu imprezę plenerową pod nazwą "Bezpieczne wakacje". Ideą imprezy było promowanie szeroko rozumianego bezpieczeństwa wśród mieszkańców Świninoujścia oraz turystów.

W minioną sobotę 25 czerwca na terenie Basenu Północnego w Świnoujściu odbyła się plenerowa impreza pod nazwą "Bezpieczne wakacje". Głównym jej organizatorem było Międzynarodowe Stowarzyszenie Policji /IPA/. W festynie uczestniczyli policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu oraz przedstawiciele służb mundurowych - Pomorskiego Dywizjonu Straży Granicznej, 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, Straży Pożarnej, Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa SAR, a także Urzędu Morskiego w Szczecinie i Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Organizatorom i uczetnikom festynu przyświecał główny cel - promowanie bezpieczeństwa w czasie rozpoczynających się wakacji.

Przedstawiciele wszystkich służb mundurowych miały swoje stanowiska, gdzie mogły zaprezentować sprzęt będący na ich wyposażeniu, a także przekazywać odwiedzającym je mieszkańcom miasta oraz turystom ważne informacje o bezpieczeństwie.

Policjanci ze świnoujskiej komendy wykorzystali spotkanie do promowania zasad bezpieczeństwa wśród osób w każdej grupie wiekowej. Najmłodsi mieli okazję oglądania pokazów policyjnego psa i jej opiekuna. Owczarek niemiecki stosował się do komend wydawanych przez przewodnika, zatrzymując niebezpiecznego przestępcę, co wzbudziło w widzach największe emocje. Policjanci wspólnie z dziećmi przećwiczyli pozycję na tzw. "żółwia", jaką należy przyjąć, aby urazy zdrowotne w przypadku ewentualnego pogryzienia były jak najmniej dotkliwe dla zdrowia, tj. uklęknąć, ukryć twarz, zasłonić dłońmi uszy i docisnąć ręce do tułowia.

Policjanci przekazywali dzieciom także informacje o zasadach postępowania w przypadku zaczepiania przez nieznajomego czy częstowania ich słodyczami czy obdarowywania prezentami. Nie zabrakło także informacji o cyberzagrożeniach oraz zagrożeniach ze strony używek - alkoholu, narkotyków, dopalaczy czy papierosów. Wiele wskazówek funkcjonariusze, jak i inni przedstawiciele służb przekazywali odbiorcom odnośnie bezpiecznego spędzania czasu nad wodą, jak i na drodze, w lesie i na podwórku.

Prelekcję policjantów o zasadach bezpieczeństwa uzupełniały konkursy i gry, w tym gra dydaktyczna "Zagraj ze mną w bezpieczeństwo". Dla dzieci, które udzieliły w konkursach prawidłowych odpowiedzi czekały nagrody rzeczowe w postaci kół ratunkowych, odblasków, materiałów profilaktycznych oraz słodyczy. W zorganizowanym namiocie profilaktycznym chętnym znakowano engrawerem rowery.

W czasie festynu policjanci edukowali także seniorów, przekazując informacje o oszustach działających metodą "na wnuczka" czy "na policjanta". Dorośli usłyszeli tez wiele przestróg o skutkach i konsekwencjach wynikających z kierowania pojazdami mechanicznymi pod wpływem alkoholu. Chętni mogli przymierzyć specjalne okulary tzw. alkogogle, imitujące obraz widziany oczami nietrzeźwego kierowcy.

W programie imprezy nie zabrakło innych atrakcji, jak np. pokaz gaszenia pożaru przez strażaków, pokaz ratownictwa medycznego - nauka resustytacji, pokaz na wodzie ratownictwa wodnego przez ratowników WOPR-u i SAR-u, pokaz sprzętu i urządzeń płetwonurków, a także zwiedzanie okrętów Marynarki Wojennej.

Impreza plenerowa służb mundurowych pod nazwą "Bezpieczne wakacje" dostarczyła przybyłym gościom wiele ważnych informacji, atrakcji oraz emocji.

Wspólne działania służb mundurowych zakończyły się konsumpcją wojskowej grochówki oraz pamiątkowym zdjęciem. Podmioty, które włączyły się w organizację festynu już planują zorganizowanie w przyszłości kolejnych wspólnych działań w zakresie promowania bezpieczeństwa wśród mieszkańców Świnoujścia oraz turystów.

 

Źródło: KWP Szczecin