Pomaga i strzeże bezpieczeństwa, a po służbie walczy i trenuje dzieci

Data publikacji: 24.06.2016

Oficer dyżury będzińskiej komendy asp. sztab. Paweł Penszko jest policjantem, który często jako pierwszy ma kontakt z szukającymi pomocy mieszkańcami powiatu. Jako dyżurny dba o bezpieczeństwo i reaguje na wszystkie zagrożenia kierując pracą policyjnych patroli. Po zdjęciu munduru pozostaje nadal aktywny i z entuzjazmem oddaje się swojej sportowej pasji, czyli judo.

"W czym mogę pomóc" - te słowa będącego na służbie asp. sztab. Pawła Penszki może usłyszeć każdy, kto wykonana telefon do będzińskiej komendy. Policjant od ponad roku jest oficerem dyżurnym policji. Wcześniej jego służba związana była z czeladzkim komisariatem, gdzie w wydziale prewencji przeszedł wiele szczebli kariery. Ostatnią funkcją jaką piastował, było stanowisko kierownika rewiru dzielnicowych. Teraz do niego należy podejmowanie niełatwych decyzji i koordynowanie pracy policjantów w terenie. 

Zakres zadań i obowiązków, jakie musi realizować dyżurny jest bardzo szeroki. Od niego często zależy szybkość i sprawność policyjnych działań. Sama służba wiąże się z dużą odpowiedzialnością i działaniem nierzadko pod presją czasu oraz w warunkach stresu. Paweł Penszko ma jednak doskonałą receptę na radzenie sobie ze stresem. Mata, to idealne miejsce nie tylko na aktywny wypoczynek, ale także na realizowanie sportowych pasji.

Swoją przygodę z judo zaczął bardzo wcześnie, bo już w wieku 13 lat. Największym jego sportowym sukcesem jest zdobycie na początku policyjnej kariery Mistrzostwa Polski w Jujitsu w 1994 roku. Od tego momentu na swoim koncie miał wiele sukcesów. W organizowanych policyjnych mistrzostwach wielokrotnie stawał na najwyższych stopniach podium. Jego ostatni start w XIII Wojewódzkich Mistrzostwach Śląska w Judo zakończył się zdobyciem wicemistrzostwa w kategorii powyżej 100 kg. Aktualnie policyjny sportowiec może pochwalić się zdobyciem pasa mistrzowskiego (1 dan) oraz uprawnień trenera judo. To właśnie szkolenie młodzieży stało się teraz nową, życiową pasją policyjnego judoki.

 

Źródło: KWP Katowice