Szkolenie przed „Szczytem NATO”

Data publikacji: 23.06.2016

Policjanci garnizonu warszawskiego uczestniczyli w szkoleniu przeprowadzonym przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej dotyczącym ograniczeń w ruchu lotniczym na czas „Szczytu NATO”. Prelekcja odbyła się w Białej Sali Komendy Stołecznej Policji. Uczestnicy szkolenia dowiedzieli się między innymi, jakie są strefy powietrzne i ścieżki podejścia samolotów do lotniska Chopina w Warszawie.

Przeprowadził je Zbigniew Masłowski, Kierownik Działu Współpracy Operacyjnej Służb Ruchu Lotniczego Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.

W szkoleniu uczestniczyli policjanci z garnizonu warszawskiego oraz zaproszeni goście, w osobach Naczelnika Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji w Warszawie Pana Włodzimierza Burkackiego, Zastępcy Prokuratora Regionalnego w Warszawie Pana Marka Maksymowicza, Prokuratora Okręgowego w Warszawie Pana Pawła Wilkoszewskiego i Prokuratora Okręgowego Warszawa - Praga w Warszawie Pana Pawła Blachowskiego.

Na szkoleniu przybliżono, czym zajmuje się PAŻP i na jakim terenie działa. Pan Zbigniew Masłowski przedstawił prezentację ukazującą strefy powietrzne i ścieżki podejścia samolotów do lotniska Chopina w Warszawie.

W czasie spotkania został też poruszony temat incydentów lotniczych dotyczących pilotów samolotów pasażerskich podchodzących do lądowania, którzy zaobserwowali w bliskiej odległości bezzałogowy statek powietrzny. Ponadto zostały przedstawione przykłady zderzeń samolotów z ptactwem i „dronami” oraz ich możliwe konsekwencje.

Uczestnicy szkolenia zostali zapoznani z regulacjami prawnymi wprowadzającymi na okres „Szczytu NATO”, czyli od dnia 07.07.2016r. do 10.07.2016 r. całkowity zakaz wykonywania lotów w promieniu 100km od Stadionu Narodowego oraz zasady uzyskania odpowiednich zgód na wykonanie takiego lotu.

Źródło: KSP