Polscy policjanci na Euro 2016 we Francji

Data publikacji: 22.06.2016

Komendant Główny Policji na zaproszenie Ministra Spraw Wewnętrznych Francji oddelegował 8 funkcjonariuszy do udziału w policyjnym zabezpieczeniu Turnieju Finałowego Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej EURO 2016. Wraz z przedstawicielami wszystkich państw biorących udział w mistrzostwach pełnią oni służbę w sztabie znajdującym się w Lognes pod Paryżem. Pozostaną tam tak długo, jak reprezentacja Polski będzie grała w turnieju.

Polscy policjanci służą w Międzynarodowym Centrum Współpracy Policji (CCPI) w Lognes. Funkcję dowódcy delegacji pełni mł. insp. Jakub Gorczyński z KWP w Poznaniu, zaś st. sierż. Mateusz Kaźmierczak z Biura Międzynarodowej Współpracy Policji KGP pełni funkcję oficera łącznikowego. Ich rolą jest zapewnienie stałej wymiany informacji z policją francuską dotyczącą polskich kibiców, którzy przebywają na terenie Francji w okresie ME. Każdego dnia w centrum pracuje kilkudziesięciu funkcjonariuszy. Po dwóch z każdego kraju biorącego udział w mistrzostwach oraz dodatkowo przedstawiciele sztabu francuskiego. To w sumie kilkudziesięciu funkcjonariuszy z całej Europy czuwających nad bezpieczeństwem uczestników turnieju.

Pozostałych 6 funkcjonariuszy to tzw. spottersi - policjanci, którzy monitorują zachowania kibiców Reprezentacji Polski oraz wspólnie z policjantami francuskimi patrolują okolice stadionów i stref kibica. Pojawiają się tam, gdzie można spotkać polskich kibiców. To doświadczeni funkcjonariusze: mł. insp. Dariusz Wójcik (Główny Sztab Policji KGP), kom. Mirosław Ościłowski (KWP w Białymstoku), kom. Piotr Wolak (KWP w Lublinie), mł. asp. Radosław Kolasa (KWP w Katowicach), mł. asp. Bartosz Szymankiewicz (KWP w Poznaniu) oraz sierż. Maciej Orysiak (Główny Sztab Policji KGP).

Podobną formę międzynarodowej współpracy Policji przyjęto i przeprowadzono w czasie poprzednich ME UEFA EURO 2012 w Polsce i Ukrainie. Dotąd Polska Reprezentacja mecze grupowe rozegrała na stadionach w Nicei, Saint-Denis i Marsylii. Przed nimi kolejne spotkanie ze Szwajcarami na stadionie w Saint-Etienne.

Pobyt policjantów we Francji uzależniony jest od wyników Reprezentacji Polski zatem życzymy drużynie samych wygranych, a naszym kolegom spokojnej pracy i oby trwała jak najdłużej!

dm