„Lublin 2016” – ćwiczenia zgrywające służb
Tuż przed mającym się odbyć koncertem zespołów rockowych na miejskim stadionie dochodzi do ataku terrorystycznego. Pomiędzy stojącymi w kolejce do wejścia ludźmi następuje wybuch. Jednocześnie terroryści oddają strzały i biorą zakładników. Do akcji wkraczają służby. Rozpoczyna się akcja ratunkowa poszkodowanych osób i negocjacje ze sprawcami. To początek scenariusza ćwiczeń zgrywających służb i podmiotów zaangażowanych do zapewnienia bezpieczeństwa i ważny moment przed zbliżającymi się Światowymi Dniami Młodzieży i szczytem NATO.
Akcja rozgrywa się na miejskim stadionie Arena Lublin, gdzie planowany jest koncert kilku zespołów rockowych. Przy wejściu głównym pomiędzy ludźmi stojącymi w kolejce następuje wybuch, który rani wiele osób. Powstaje panika, ludzie rozbiegają się. Jednocześnie wewnątrz stadionu kilku zamaskowanych terrorystów oddaje strzały i bierze zakałdników. Terroryści barykadują się w jednym z pomieszczeń.
Jako pierwsze na miejsce wkraczają: Pogotowie, Straż Pożarna i Policja. Rozpoczyna się segregacja rannych, zabezpieczenie terenu wokół miejsca wybuchu, odgradzany jest teren działań. Policyjni pirotechnicy sprawdzają teren pod kątem ujawnienia materiałów wybuchowych. Okazuje się, że na parkingu wokół obiektu w zaparkowanym samochodzie funkcjonariusze ujawniają środki chemiczne niewiadomego pochodzenia umieszczone w butlach i kanistrach. Po ich sprawdzeniu straż pożarna podejmuje ich rozpoznanie i neutralizację.
Jednocześnie trwają próby nawiązania kontaktu z terrorystami, a następnie negocjacje. W ich wyniku porywacze uwalniają część zakładników. Ten moment wykorzystują policyjni antyterroryści, którzy dokonują szturmu na siedzibę terrorystów.
Tak wyglądały ćwiczenia służb w ramach ćwiczeń „Lublin 2016 ", które odbyły się dzisiaj w Lublinie. Ćwiczenia koordynowały działania odpowiedzialnych za bezpieczeństwo służb i instytucji: Policji, Straży Pożarnej, Pogotowia Ratunkowego, Nadbużańskiego Oddziału Strazy Granicznej, Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, Wydziału Bezpieczenstwa i Zarządzania Kryzysowego Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego, Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego Prezydenta Miasta Lublin, Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego Wydziału Bezpieczeństwa Mieszkańców i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Lublin.
Ćwiczenia „Lublin 2016” były sprawdzianem zgrania i działania służb i podmiotów zaangażowanych do zapewnienia bezpieczeństwa i wypracowania standardów zachowań w sytuacjach nadzwyczajnych, szczególnie w aspekcie nadchodzących Światowych Dni Młodzieży.
Źródło: KWP Lublin