Honorowe odznaki ministra kultury za odzyskanie cennych dzieł sztuki
Wicepremier, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr hab. Piotr Gliński w uznaniu wieloletnich zasług Wydziału Kryminalnego Komendy Stołecznej Policji za odzyskanie wielu bezcennych dzieł sztuki wyróżnił siedmioro policjantów honorową odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Uroczyste wręczenie odbyło się w siedzibie ministerstwa z udziałem m.in. Komendanta Głównego Policji nadinsp. Jarosława Szymczyka oraz Komendanta Stołecznego Policji insp. Roberta Żebrowskiego.
Uroczyste wręczenie wyróżnień odbyło się w siedzibie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W obecności wielu zaproszonych gości minister Piotr Gliński uroczyście odznaczył honorową odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej” sześciu policjantów Wydziału Kryminalnego KSP: zastępcę naczelnika kom. Sebastiana Strzeżka, kom. Ewę Kaim, kom. Artura Mirosza, podkom. Piotra Grabowskiego, st. asp. Sławomira Kozuba oraz st. asp. Grzegorza Sadurę (obecnie funkcjonariusza Biura Służby Kryminalnej Komendy Głównej Policji), a także byłego I Zastępcę Komendanta Stołecznego Policji insp. Roberta Szydło.
Zwracając się do zebranych wicepremier Piotr Gliński przypomniał, że funkcjonariusze KSP od lat działają na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego. Skutecznie i metodycznie poszukują, a następnie zabezpieczają dzieła sztuki, które padły ofiarą wojennych rabunków czy współczesnych kradzieży. Współpracowali w tym zakresie z instytucjami państwowymi, m.in. z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowym Instytutem Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów, a także z galeriami oraz osobami prywatnymi. Dzięki ich zaangażowaniu zabezpieczono wysokiej klasy dzieła autorstwa mistrzów polskich i obcych.
Zaznaczył też, że działania policjantów KSP nie ograniczają się wyłącznie do poszukiwania dzieł sztuki utraconych przez polskie instytucje i naszych obywateli. Funkcjonariusze podejmują również na tej płaszczyźnie kooperację ze służbami innych krajów. Dzięki współpracy z Policją francuską warszawscy policjanci wspólnie z Biurem Kryminalnym Komendy Głównej Policji odnaleźli i zabezpieczyli antyki skradzione z jednego z pałaców na południu Francji.
Ministerstwo korzystając z narzędzi internetowych stale monitoruje międzynarodowy rynek dzieł sztuki w poszukiwaniu polskich strat wojennych. Resort weryfikuje także zdigitalizowane zbiory publiczne za granicą. Korzysta z szerokiego spektrum możliwości w zakresie odzyskiwania utraconych dóbr kultury. W ostatnim czasie powstała aplikacja mobilna ArtSherlock która umożliwia rozpoznanie dzieła sztuki, zrabowanego w Polsce podczas II wojny światowej, w ciągu kilku sekund, za pomocą telefonu komórkowego czy tabletu.
Po wygłoszeniu przemówienia Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego wręczył wyróżnionym honorowe odznaki „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.
Następnie głos zabrał Komendant Główny Policji nadinsp. Jarosław Szymczyk. Podziękował policjantom za profesjonalizm i determinację w prowadzeniu spraw związanych z odzyskaniem dzieł sztuki. Zaznaczył też, że jest dumny, że Policja, którą kieruje, ma funkcjonariuszy, którzy wykazują się wielką wrażliwością nie tylko na krzywdę ludzką, ale dostrzegają też piękno i wartość obrazów.
Swoje gratulacje złożył również odznaczonym Komendant Stołeczny Policji insp. Robert Żebrowski. Podkreślił wagę wieloletniej współpracy stołecznej Policji z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, czego owocem są odzyskane cenne dzieła sztuki. Życzył policjantom, aby także w przyszłości odnosili tak znaczące sukcesy.
W imieniu wyróżnionych głos zabrał Zastępca Naczelnika Wydziału Kryminalnego KSP kom. Sebastian Strzeżek. Podkreślił, że bez wsparcia wydziału strat wojennych ministerstwa i Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów trudno byłoby mówić o tych sukcesach. Podziękował też kierownictwu Komendy Stołecznej Policji i naczelnikowi wydziału podinsp. Grzegorzowi Napiórkowskiemu za to, że ma możliwość kierowania grupą funkcjonariuszy zajmujących się odzyskiwaniem utraconych dzieł.
Wyróżnienia są efektem szeregu osiągnięć stołecznych kryminalnych w zakresie zabezpieczenia zabytków, dzieł sztuki oraz innych przedmiotów stanowiących polskie straty wojenne, a także rzeczy, które są dobrem o szczególnym znaczeniu dla kultury lub zabytkami samymi w sobie. Na przełomie 2011-2016 funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego KSP przeprowadzili kilkadziesiąt czynności operacyjnych lub postępowań przygotowawczych, w wyniku których zabezpieczono wiele niezwykle cennych dla kultury polskiej dzieł sztuki.
Na sukces stołecznych kryminalnych składa się wiele czynników: zaangażowanie, cierpliwość, dociekliwość, wiedza nie tylko policyjna, ale także z zakresu historii sztuki. Policjanci stale monitorują rynek antykwaryczny, sprawdzają oferty domów aukcyjnych i galerie, korzystają z krajowego wykazu zabytków skradzionych lub wywiezionych za granicę niezgodnie z prawem, który jest prowadzony przez Ośrodek Ochrony Zbiorów Publicznych. Trudno jednym zdaniem wymienić spektakularne efekty pracy policjantów Wydziału Kryminalnego KSP na przestrzeni ostatnich lat. Są to dziesiątki unikatowych obrazów oraz dzieł sztuki, których wartość można szacować w milionach EURO.
Jednym z ostatnich sukcesów stołecznych policjantów jest odzyskanie dwóch obrazów: „Hucułka z dzbankiem” Michała Borucińskiego i „Święty Longin, patron dzwonkarzy” Jana Matejki, które pojawiły się na aukcjach. Dzieła figurowały w bazie strat wojennych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Na przestrzeni 2011 roku w kilku policyjnych akcjach zabezpieczono bardzo cenne obrazy oraz antyki skradzione wcześniej z francuskiego dworu Mas de Sarret. W tej sprawie zarzuty usłyszało kilka osób. Warto podkreślić, że niemal wszystkie zrabowane przedmioty wróciły do właścicieli, a ich łączną wartość oszacowano na milion EURO.
Przed czterema laty głośno było o odzyskaniu płótna Jacka Malczewskiego „Portret mężczyzny na tle pejzażu” oraz obrazu Stanisława Ignacego Witkiewicza „Portret kobiety” skradzionych z jednej z warszawskich galerii. Zatrzymano w tej sprawie trzy osoby podejrzewane o paserstwo narodowych dóbr kultury wycenionych na prawie pół miliona złotych.
W wyniku doskonałej współpracy z poznańskimi policjantami zabezpieczono w stolicy dwa cenne obrazy autorstwa Marcellego Babciarellego stanowiące stratę wojenną na szkodę Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, a obecnie Muzeum Narodowego w Poznaniu.
Stołeczni kryminalni odnotowali również sukces w odnalezieniu obrazów skradzionych na terenie Szwecji w wyniku włamania do prywatnego mieszkania , a także zamku w Sztokholmie. Odzyskano m.in. dzieło Alexandra Roslina „Portret chłopca” wartości 60 tysięcy EURO, a całość odzyskanych dzieł sztuki oszacowano na kwotę około 700 tysięcy złotych.
Źródło: KSP