17. Dzień Otwarty Szkoły Policji w Katowicach za nami.

Data publikacji: 04.06.2016

W 17. Dniu Otwartym Szkoły Policji w Katowcach zorganizowanym pod honorowym patronatem prezydenta Katowic dra Marcina Krupy przy wsparciu szkolnej organizacji NSZZ Policjantów i objętym patronatem medialnym przez TVP Katowice i Polskie Radio Katowice mieliśmy okazję, podobnie jak w ostatnich latach, spotkać się z prawie czterema tysiącami odwiedzających nas gości.

Uroczystość rozpoczęła się 3 czerwca br. o godz. 9.00 na placu apelowym od zbiórki i przemarszu pododdziałów szkolnych, po czym Orkiestra Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach zaprezentowała minikoncert. W tym roku wyjątkowo, dzięki uprzejmości straży pożarnej, nasi fotografowie unieśli się nad placem na strażackim podnośniku i zrobili wspólną fotografię wszystkich zgromadzonych uczestników.

Dzień Otwarty co roku jest okazją do przyjrzenia się z bliska tajnikom policyjnego szkolenia, a także podziwiania innych atrakcyjnych pokazów i stanowisk.

Jako pierwsi w tym dniu na placu apelowym swoje umiejętności zaprezentowali słuchacze naszej szkoły w pokazie sportów walki oraz technik obezwładniania napastnika.

Następnie na placu pojawili się funkcjonariusze Grupy Interwencyjnej Służby Więziennej, przedstawiając symulację transportu niebezpiecznego więźnia i odbijania zakładników. Policjanci ze Szkoły Policji w Katowicach przygotowali na terenie miasteczka symulacyjnego pokaz zatrzymywania niebezpiecznych przestępców i pierwszej pomocy przedmedycznej, a funkcjonariusze Służby Celnej zaprezentowali umiejętności psa do wykrywania narkotyków.

Dużą popularnością cieszyły się także stałe stoiska przygotowane m.in. przez Straż Graniczną, Służbę Więzienną, Inspekcję Transportu Drogowego, Służbę Celną, krótkofalowców, a także po raz pierwszy w tym roku Beskidzką Grupę GOPR oraz historyczną wystawę związaną z Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie. Nie zabrakło również sprzętu policyjnego – pojazdów oddziałów prewencji i ruchu drogowego, a także symulacji dachowania i jazdy samochodem przygotowanych przez PZU.

Wielkim zainteresowaniem, jak co roku, cieszyły się pokazy wyszkolenia i tresury psów policyjnych, a także Zespołu Konnego Sekcji Prewencji KMP w Chorzowie. Tegoroczną nowością była prezentacja ratownictwa technicznego straży pożarnej, czyli symulacja ratowania kierowcy zakleszczonego w pojeździe w wyniku wypadku drogowego.

Dla wszystkich zainteresowanych aktywnością sportową przygotowaliśmy sportowe konkursy sprawnościowe i rowerowy tor przeszkód. Chętni do wypróbowania swoich umiejętności w strzelaniu z broni pneumatycznej mieli taką okazję na szkolnej strzelnicy, gdzie najlepsi strzelcy nagradzani byli pamiątkowymi medalami. Chwilę wytchnienia zapewniały m.in. ogródek rysunkowy (gdzie organizowane były także konkursy), pokazy daktyloskopii, przejazdy radiowozem czy też możliwość zrobienia zdjęcia ze Sznupkiem, które w tym roku można było również wydrukować dzięki fotobudce. W porze obiadowej gorącej i aromatycznej grochówki nie zabrakło dla nikogo.

Finał Dnia Otwartego to jak zwykle głośny (z użyciem petard i ćwiczebnej amunicji) i bardzo atrakcyjny pokaz umiejętności żołnierzy z 6. batalionu powietrznodesantowego z Gliwic.

Dziękujemy wszystkim za przybycie i aktywny udział w naszym Dniu Otwartym! Do zobaczenia za rok!

Źródło: Szkoła Policji w Katowicach